Zaloguj się

W Poznaniu powstaje hub innowacji lotniczych Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

W Poznaniu powstaje hub innowacji lotniczych Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Fot. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

W sąsiedztwie lotniska Poznań - Ławica powstaje Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego. To pierwsza inwestycja infrastrukturalna Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej na potrzeby Centralnego Portu Komunikacyjnego. Tutaj będzie nadzorowany ruch lotniczy na terenie całej Polski.

Poznańska inwestycja została odebrana od wykonawcy 15 czerwca 2020 roku. W Ośrodku zastosowano technologię Remote Tower (tzw. wieża zdalna). Umożliwia ona sprawowanie kontroli ruchu lotniczego w danym porcie z innego, oddalonego nawet o kilkaset kilometrów miejsca - z wykorzystaniem zaawansowanych cyfrowych środków transmisji obrazu i dźwięku.

- Wielkie inwestycje zaczynają się od mniejszych kroków. Dzisiaj wizja Centralnego Portu Komunikacyjnego powoli staje się faktem. Obiekt w Poznaniu to pierwsza z inwestycji PAŻP w infrastrukturę na potrzeby CPK, to także miejsce, w którym powstawać będą technologie wykorzystywane na wszystkich lotniskach w Polsce i, mam nadzieję, na świecie - mówi wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

- Pozycja Polski na światowym rynku lotniczym jest coraz silniejsza. Dotyczy to nie tylko większej liczby rejsów i obsługiwanych kierunków, ale także rozwoju całego zaplecza sektora lotniczego. Cieszę się, że Poznań dzięki tej inwestycji staje się jasnym punktem na mapie lotniczych innowacji technologicznych - dodaje Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego stanowi trzypoziomowy, samowystarczalny, ekologiczny kompleks, który stoi w miejscu starej wieży radarowej. Umowa na realizację inwestycji została zawarta z firmą Hochtief Polska w maju 2018 roku. Wartość inwestycji wyniosła 91,5 mln zł. Zlecenie objęło: zaprojektowanie i budowę nowego OKRL wraz z infrastrukturą techniczną, rozbiórkę istniejących obiektów, adaptację i modernizację wieży o wysokości 24 m oraz realizację drogi dojazdowej i parkingu. Realizacja kontraktu trwała 25 miesięcy.
Ośrodek zajmuje niemal 10 tys. m kw. Znajdują się w nim, m.in.: dwie sale o powierzchni 1280 m kw. każda, dwie bliźniacze serwerownie (o powierzchni 570 m kw. każda), zaplecze socjalne przygotowane dla zespołów kontrolerów, techników i programistów, w tym 50 kapsuł snu. Obiekt wyposażony jest w dwa niezależne zasilenia z sieci elektroenergetycznej i dodatkowo dwa agregaty prądotwórcze o mocy 1,5 MW każdy, które mogłyby zaopatrzyć w prąd średniej wielkości miasto, a do tego zabezpieczony jest systemami UPS z bateriami akumulatorów. W kompleksie znajduje się centrum gaszenia gazem specjalistycznego sprzętu kontrolerskiego, pięć pomp ciepła z wymiennikiem gruntowym o mocy około 240 kW, w oparciu o 35 odwiertów o głębokości 200 m, zapewniających ekologiczne i samowystarczalne zasilanie, a także stanowiska przygotowane do ładowania samochodów elektrycznych czy rowerownia.

- Dokładnie rok temu wspólnie z Politechniką Poznańską i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) rozpoczęliśmy projekt NaviHub. Laboratorium innowacji, które będzie miało tu swoją siedzibę, pozwoli także na dalszy rozwój systemu koordynacji lotów dronów PANSA UTM - wyjaśnia Janusz Janiszewski, prezes PAŻP.

W ramach projektu CPK, w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze około 3000 ha zostanie wybudowany - ściśle zintegrowany z koleją i drogami - Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie. Inwestycja poznańska wpisuje się w plany budowy CPK. Na jego terenie powstanie wieża konwencjonalna, ale technologia zdalna z wykorzystaniem nowego centrum sterowania w Poznaniu będzie wykorzystana jako rozwiązanie awaryjne.

- CPK to nie tylko nowe lotnisko przesiadkowe dla Polski i Europy, to też szeroko rozumiana infrastruktura realizowana w różnych miejscach kraju. I tak jak PAŻP jest istotną częścią całego projektu CPK, tak mamy nadzieję, że rozwiązania wypracowywane w Ośrodku Kontroli Ruchu Lotniczego w Poznaniu będą służyły nie tylko CPK, ale też wszystkim portom regionalnym w Polsce - mówi Mikołaj Wild, prezes CPK.

Uruchamianie inwestycji będzie odbywać się w kilku etapach w ciągu dwóch lat. W poznańskim ośrodku powstanie centrum zapasowe dla CZRL w Warszawie, z którego pełniona będzie służba kontroli ruchu dla portów lotniczych w Polsce, a także centrum rozwoju technologii, którego zadaniem będzie tworzenie wiedzy specjalistycznej w obszarze kontroli ruchu oraz zbudowanie zaplecza wysokiej klasy specjalistów w obszarach związanych z lotnictwem i nowoczesnymi technologiami. Centrum kompetencji będzie również miejscem strategicznym, w kontekście: zbierania, integracji, przetwarzania, analizowania i dystrybucji danych lotniczych dla wszystkich interesariuszy.

Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

O CPK czytaj także:
- Polsko-brytyjska współpraca w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego

Ostatnio zmieniany w środa, 17 czerwiec 2020 15:03
Zaloguj się by skomentować