Zaloguj się

Kolejna stacja bazowa sieci TETRA na Bałtyku

Kolejna stacja bazowa sieci TETRA na Bałtyku Fot. Grupa ENERGA

Spółka Enspirion powiększa zasięg działania sieci TETRA o domenę morską na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej. Poprawi to bezpieczeństwo i efektywność łączności cyfrowej na południowym Bałtyku. Lepsza infrastruktura będzie służyć firmom zaangażowanym w morską energetykę wiatrową, takim jak PKN ORLEN, firmom badawczym oraz Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Enspirion, będąca spółką-córką Energi, jest największym w Polsce agregatorem DSR (ang. Demand Side Response), czyli usługi dobrowolnego i czasowego obniżania przez odbiorców zużycia energii elektrycznej lub przesunięcia w czasie jej poboru w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Spółka świadczy również usługi telekomunikacyjne i jest Operatorem Usługi Trankingowej Łączności Krytycznej opartej na sieci TETRA.
Enspiration uruchomiła właśnie kolejną testową stację bazową w ramach sieci łączności radiowej w standardzie TETRA. Instalacja miała miejsce na platformie wydobywczej Baltic Beta na Morzu Bałtyckim. Dzięki temu poprawi się jakość użytkowania radiotelefonów oraz niezawodność komunikacji. Właścicielem stacji jest spółka Lotos Petrobaltic, dla której Enspirion od kilkunastu miesięcy świadczy usługi łączności radiowej TETRA.

- Już dziś jesteśmy gotowi świadczyć usługi profesjonalnej łączności krytycznej TETRA na Bałtyku. Aktualny zasięg pokrywa znaczną część Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej, w tym obszar, na którym powstaną morskie farmy wiatrowe. Dla tych projektów TETRA to nie tylko niezawodna cyfrowa łączność głosowa, ale również możliwość zarządzania i sterowania infrastrukturą czy integracji z systemami klasy SCADA - mówi Tomasz Lesiewicz, prezes zarządu Enspiriona.

Początkowo sieć łączności krytycznej TETRA została stworzona przez Energę Operator jako system funkcjonujący na lądzie. Dziś z powodzeniem stosowana jest także w łączności z obiektami pływającymi oraz platformami wydobywczymi, zapewniając zasięg do 55 km od linii brzegowej. Nowa zainstalowana stacja bazowa obejmuje swoim zasięgiem obszar o promieniu około 40 km, czyli około 21 mil morskich dookoła platformy i zapewnia alternatywną łączność radiową i telefoniczną dla statków i pozostałych platform na Bałtyku. Z łączności TETRA korzysta m.in.: Norwegia, Szwecja, Dania i Finlandia. System zapewnia niezawodną komunikację z jednostkami pływającymi zarówno podczas bieżącej pracy, jak i w sytuacjach kryzysowych.

Źródło: Grupa ENERGA

O nowych technologiach czytaj także:
- W Poznaniu powstaje hub innowacji lotniczych Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej
- PARP przeznacza 2 mln zł na rozwój cyfryzacji

Ostatnio zmieniany w czwartek, 18 czerwiec 2020 16:21
Zaloguj się by skomentować