Zaloguj się

Rejs Volkswagena statkiem zasilanym niskoemisyjnym gazem ziemnym

Rejs Volkswagena statkiem zasilanym niskoemisyjnym gazem ziemnym Fot. Volkswagen

Pierwszy raz samochody marki Volkswagen będą transportowane z Europy do Ameryki Północnej i Środkowej statkiem, który jest zasilany płynnym gazem ziemnym (LNG - Liquified Natural Gas). Statek wyruszył z portu w Emden do Veracruz nad Zatoką Meksykańską.

Statek SIEM CONFUCIUS ma na pokładzie ponad 4 800 aut przeznaczonych na rynki Ameryki Północnej.

- Jesteśmy dumni, że w służbie Volkswagena pojawił się pierwszy na świecie transportowiec samochodowy tej wielkości zasilany gazem LNG. To ważny element naszej strategii dekarbonizacji - podkreślił Thomas Zernechel, szef działu logistyki w koncernie Volkswagen.

Koncern, zgodnie z zasadą "goTOzero", chce do 2025 roku zmniejszyć o 30 proc. ilość emitowanego dwutlenku węgla i stać się tym samym przedsiębiorstwem neutralnym pod względem emisji CO2.
SIEM CONFUCIUS, dzięki zespołowi napędowemu, zasilanemu gazem LNG, wypuszcza do atmosfery do 25 proc. mniej dwutlenku węgla, do 30 proc. mniej tlenku azotu, do 60 proc. mniej cząstek sadzy i do 100 proc. mniej tlenku siarki.

- Musimy działać już teraz, żeby takie zasilane gazem LNG frachtowce jak SIEM CONFUCIUS czy już wkrótce drugi statek - SIEM ARISTOTLE, mogły przez wiele lat transportować samochody - powiedział Thomas Zernechel.

Statek SIEM CONFUCIUS ma długość 200 m i szerokość 38 m. Jednostka dysponuje 13 pokładami do przewozu samochodów i może przewieźć około 4800 aut osobowych lub lekkich dostawczych. Na statku pracują silniki okrętowe Dual-Fuel o mocy 12600 kW, wyposażone w bezpośredni wtrysk paliwa i w system oczyszczania spalin firmy MAN Energy Solutions. W trybie eco-speed transportowce poruszają się z prędkością 16,5 węzła (30,6 km/h). Pojemność zbiorników paliwa wynosi 1800 m sześc. - to tyle, ile potrzeba do podróży w obie strony.
Dział Logistyki koncernu Volkswagen organizuje rocznie około 7700 morskich przewozów transportowych. Grupa korzysta z setek statków liniowych i 11 frachtowców samochodowych, które co roku przewożą około 2,8 mln nowych samochodów.

Źródło: Volkswagen

O transporcie morskim czytaj także:
- Spadki w przeładunku kontenerów w Porcie Gdańsk
- Szybkie morskie transporty drobnicowe Agility

Ostatnio zmieniany w wtorek, 23 czerwiec 2020 07:54
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe