Zaloguj się

49 elektrycznych autobusów Volvo z Polski dla Szwecji

49 elektrycznych autobusów Volvo z Polski dla Szwecji Fot. Volvo Buses

49 przegubowych autobusów elektrycznych Volvo 7900, wyprodukowanych w Polsce, trafi do szwedzkiego miasta Jönköping w przyszłym roku.

Jönköping w Szwecji zmienia transport publiczny i elektryfikuje kilka linii autobusowych, które będzie obsługiwać firma Vy Buss AB. Operator zamówił we wrocławskiej fabryce Volvo 49 elektrycznych, przegubowych autobusów Volvo 7900, które mają długość 18,55 lub 18,7 m i mogą pomieścić 120 pasażerów. Autobusy będą wozić mieszkańców Jönköping latem przyszłego roku.

- Zwiększając efektywność i dostępność transportu publicznego za pomocą dobrze zaprojektowanych, cichych i bezemisyjnych autobusów o dużej pojemności, Jönköping pokazuje, w jaki sposób uczynić miejski transport publiczny bardziej zrównoważonym. Będzie to istotne szczególnie po pandemii Covid-19, przyczyni się do utrzymania i przyciągnięcia nowych pasażerów. Elektromobilność otwiera ponadto nowe możliwości dla planowania urbanistycznego. Jesteśmy bardzo dumni, że możemy uczestniczyć w tym procesie, wspierać rozwój Jönköping i innych miast - mówi Håkan Agnevall, prezes Volvo Buses.

Volvo 7900 Electric Articulated zostały zaprojektowane w taki sposób, aby połączyć szybki i wydajny przepływ pasażerów z większym komfortem i wygodą. Są one również przygotowane do wdrożenia automatycznej regulacji prędkości na określonych obszarach (tzw. zarządzanie strefą). Funkcjonalność ta jest bardzo przydatna w przypadku autobusów kursujących w pobliżu szkół i szpitali.

- Cieszymy się, że możemy współpracować z Volvo Buses przy realizacji wspólnego programu elektryfikacji transportu miejskiego w Jönköping, w ramach naszej nowej umowy z Jönköpings Länstrafik (JLT). Nowe pojazdy z nawiązką spełniają wymagania zarówno JLT, jak i Vy. Cieszymy się też z kontynuacji naszej długiej współpracy z Volvo. Uruchomienie w Jönköping nowego, jeszcze bardziej przyjaznego dla środowiska systemu transportu miejskiego, będzie ekscytujące i da nam dużą satysfakcję - twierdzi Andreas Ehrenborg, dyrektor techniczny Vy Buss AB.

Volvo Buses i Vy Buss przeprowadziły wspólnie analizy tras i obliczenia w celu optymalizacji pojemności akumulatorów autobusów.

- Zaoferowaliśmy rozwiązanie systemowe, w którym nasze szerokie kompetencje w zakresie elektromobilności były jednym z kilku czynników, które zadecydowały o zamówieniu ze strony Vy Buss. Istotną rolę odegrały też doskonałe doświadczenia z poprzednich wspólnych projektów oraz obecność w Jönköping naszego dilera - wyjaśnia Martin Spjern, dyrektor sprzedaży autobusów elektrycznych w Volvo Buses.

Źródło: Volvo Buses

O pojazdach elektrycznych czytaj także:
- Zacieśnienie współpracy Forda i Volkswagen Samochody Dostawcze
- Europa stawia na elektromobilność i inwestuje w samochody elektryczne

Ostatnio zmieniany w wtorek, 23 czerwiec 2020 12:45
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe