Zaloguj się

Wino i beczki bez skazy

Wino i beczki bez skazy Fot. Hillebrand

Hillebrand opracował innowacyjne rozwiązanie transportowe chroniące dębowe beczki przed TCA.

Operator logistyczny Hillebrand specjalizuje się w obsłudze rynku beverage. Alkohol jest towarem wymagającym, dlatego firma wprowadza różne rozwiązania, by w czasie transportu nie stracił na jakości. Hillebrand współpracuje z producentami beczek dębowych, wysyłanych do winnic na całym świecie, w tym do USA. W przypadku transportu tego typu ładunków istotne znaczenie mają bezpieczne warunki dostawy, bez ryzyka zanieczyszczeń krzyżowych.
Najnowszym i innowacyjnym rozwiązaniem firmy Hillebrand, które ma zapewnić bezpieczny transport wrażliwych ładunków to zintegrowana powłoka izolacyjna wykorzystywana do przewozu dębowych beczek i innych produktów wymagających ochrony przed zanieczyszczeniami lotnymi. To autorskie i opatentowane rozwiązanie zostało opracowane w związku z nowymi wyzwaniami, które postawił przed operatorem koronawirus. Brak odpowiedniego sprzętu, brak czasu umożliwiającego spełnienie nowych standardów higieny i kontroli jakości, a także opóźnienia w portach zmusiły firmę do szukania nowych pomysłów.
To, czego najbardziej boją się winiarze to fluoroanizole - lotne związki chemiczne. Zanieczyszczone nimi wino ma stęchły lub pleśniowy zapach, najczęściej kojarzony z wadliwymi korkami. Najpopularniejszym fluoroanizolem w winie jest TCA. Może on powstawać także podczas kontaktu z produktami drzewnymi stosowanymi w procesie produkcji wina, np. z dębowymi beczkami lub wiórami. Winnice bardzo dbają o to, by uniknąć skażenia beczek TCA. Beczki są wytwarzane ręcznie w ciągu 2-4 lat przy zachowaniu odpowiedniej temperatury, wilgotności i warunków higienicznych i bednarzom zależy, by trafiły potem do winnic w podobnych warunkach.
Aby beczki mogły zachować swoje właściwości, należy utrzymać niski poziom wilgotności oraz nie dopuścić do ich zabrudzenia w kontenerze. W kryzysowej epidemicznej sytuacji eksperci Hillebrand opracowali optymalne rozwiązanie - zintegrowaną powłokę izolacyjną, która tworzy barierę ochronną przed zanieczyszczeniem TCA i innymi związkami chemicznymi, chroni kontener przed deszczem oraz zmniejsza wahania temperatury i wilgotności powietrza w czasie transportu. Folia powłoki izolacyjnej Hillebrand ma współczynnik przenikania pary wodnej nie większy niż 2 g/m²/dzień, co oznacza bardzo niski poziom przepuszczalności wilgoci (metoda badania ASTM F 1249). Opatentowana technologia gwarantuje stały poziom stopnia wilgotności, zapewniając bezpieczny transport dębowych beczek i innych wrażliwych ładunków.
Powłoka izolacyjna Hillebrand została już przetestowana przez Australian Wine Research Institute (AWRI) pod nadzorem Scorpex Wine Services. Wykonana z materiału w pełni podlegającego recyklingowi powłoka stanowi skuteczną barierę ochronną przeciwko fluorofenolom, naftalenom i związkom węglowodorowym. Zazwyczaj jako ochronę przed tego typu zanieczyszczeniami stosuje się 1 mm folię polietylenową, która umożliwia przenikanie substancji zanieczyszczających. Badania wykazały, że rozwiązanie Hillebrand pozwala na zachowanie poziomu migracji poniżej 4,6 proc. standardowej normy stosowanej w przypadku TCA. Rozwiązanie Hillebrand jest więc znacznie bardziej skuteczne w ochronie wrażliwych ładunków przed zanieczyszczeniem.
Zintegrowana powłoka izolacyjna, opracowana przez specjalistów Hillebrand, może być wykorzystywana nie tylko do transportu dębowych beczek, ale także innych produktów wymagających dodatkowej ochrony przed zanieczyszczeniami typu fluoroanizole, fluorofenole, naftalen lub węglowodory. Przygotowana została także specjalna wersja zintegrowanej powłoki izolacyjnej dla kontenera 40' High Cube.

Źródło: Hillebrand

O logistyce w branży alkoholowej czytaj także:
- Kuehne + Nagel otwiera we Włoszech nowoczesny magazyn napojów alkoholowych
- Hillebrand rozwija się na amerykańskim rynku beverage

Ostatnio zmieniany w środa, 24 czerwiec 2020 13:22
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe