Zaloguj się

INELO realizuje projekt rozwoju sztucznej inteligencji o wartości 7 mln zł

INELO realizuje projekt rozwoju sztucznej inteligencji o wartości 7 mln zł Fot. Pixabay

Grupa INELO, dostawca rozwiązań technologicznych dla branży transportowej, rozpoczęła prace w ramach projektu badawczo-rozwojowego wspieranego sztuczną inteligencją. Celem projektu jest opracowanie rozwiązań optymalizacyjnych dla transportu ciężarowego, które znajdą zastosowanie w ograniczaniu kosztów operacyjnych.

Branża transportowa odpowiada obecnie za 6 proc. polskiego PKB. Eksperci przewidują, że rynek inteligentnych rozwiązań dla transportu czeka dynamiczny wzrost, ponieważ krajowi przedsiębiorcy technologicznie bardzo odstają od międzynarodowych konkurentów. Aby utrzymać się na rynku, nadrobienie technologicznych zaległości jest konieczne. Według raportu PwC "Transport przyszłości", ponad połowa przedstawicieli branży transportowej uważa, że digitalizacja pozwoli im zwiększyć dochody. Oszczędności, jakie potencjalnie może przynieść automatyzacja procesów, szacuje się na około 5 proc. Z opracowania PARP wynika natomiast, że do 2025 r. wartość globalnego rynku AI wzrośnie do przeszło 190 mld dolarów, a rozwiązania na niej oparte wdroży aż 97 proc. największych międzynarodowych firm. Sztuczna inteligencja będzie miała coraz większe znaczenie w gospodarce.

- Branża transportowa przechodzi obecnie proces transformacji cyfrowej. Rynek rozwiązań technologicznych dla transportu będzie stale rósł, bo coraz więcej firm transportowych widzi realne korzyści dzięki wykorzystaniu technologii. Kolejny etap jego rozwoju to wdrożenie zaawansowanych systemów opartych m.in. o sztuczną inteligencję. Na tym właśnie skupia się nasz projekt badawczo-rozwojowy. Pracujemy nad rozwiązaniami, które będą wykorzystywać SI na skalę unikatową do tej pory w branży - mówi Magdalena Magnuszewska, prezes Grupy INELO.

Projekt badawczo-rozwojowy Grupy INELO obejmuje dwa obszary. W pierwszym działania będą skoncentrowane na stworzeniu algorytmu, który zautomatyzuje analizę danych z systemu telematycznego, który pozwoli uzyskać wytyczne dla bardziej ekonomicznej jazdy i tym samym zredukować zużycie paliwa. Zakup paliwa stanowi nawet 1/3 kosztów działania firmy transportowej, więc dbałość o ecodriving jest bardzo istotna.

- Do tej pory takie analizy były prowadzone ręcznie przez dedykowanych temu zadaniu specjalistów. Nasz algorytm będzie pierwszym rozwiązaniem zaawansowanym na tyle, że proces będzie można zautomatyzować i prowadzić bardziej skutecznie. Liczba zmiennych i danych, które należy uwzględnić, sprawia, że wsparcie sztucznej inteligencji jest bezcenne. Co więcej, automatyzacja sprawi, że ecodriving stanie się bardziej dostępny także dla mniejszych graczy. Dotychczas realizacja tego procesu wymagała oddelegowania wyszkolonego pracownika, na co zazwyczaj mogły pozwolić sobie tylko większe firmy - mówi Tomasz Biernat, Chief Technology Officer, INELO.

Drugi obszar projektu dotyczy usprawnienia funkcji szacowania czasu dojazdu (ETA). Umożliwi je integracja danych z systemów mapowych z informacjami o dostępnym czasie pracy kierowców zgodnie ze wszystkimi regulacjami. Rozwiązanie to jest innowacyjne. Zastosowanie sztucznej inteligencji umożliwi znacznie dokładniejsze szacowanie czasu realizacji zleceń transportowych, co pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie floty.

- Nasze rozwiązanie powstaje w odpowiedzi na potrzeby uczestników rynku, które szukają zintegrowanych rozwiązań. Jako Grupa rozliczamy czas pracy kierowców dla 13,5 tys. firm, jesteśmy też ekspertem w europejskich regulacjach prawnych. To, co nas wyróżnia, to połączenie technologii telematycznej z unikatową wiedzą na temat czasu pracy kierowców, czyli dwóch kluczowych dla firm transportowych kategorii kosztów - zaznacza Magdalena Magnuszewska.

Według raportu PwC cyfryzacja jest jednym z czterech głównych trendów, które będą kształtować branżę transportową w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

- Nie zastanawiamy się, czy cyfryzacja branży się wydarzy, ale raczej, w jakim tempie to nastąpi. Firmy, które zdobędą pozycję liderów digitalizacji, dzięki wykorzystaniu technologii będą mogły działać bardziej efektywnie i staną się bardziej konkurencyjne. Pozostali uczestnicy rynku będą musieli iść w ich ślady. Najbliższe lata to czas, kiedy na rynek wejdą bardziej zaawansowane technologicznie systemy. Kierujemy nasze rozwiązania nie tylko do dużych graczy. Chcemy pokazać, że wdrożenie zaawansowanej telematyki, zawierającej m.in. inteligentny algorytm ecodrivingowy, to inwestycja, która przynosi zwrot - dodaje Magdalena Magnuszewska.

INELO rozwija swoje kompetencje technologiczne. Jego dział IT zatrudnia w tej chwili około 100 doświadczonych specjalistów. Grupa zainwestowała niedawno w zakup udziałów w spółce Marcos BIS, specjalizującej się w oprogramowaniu do zarządzania transportem typu TMS. Należą do niej takie marki, jak: GBOX (system lokalizacji i monitorowania obsługujący 30 tys. pojazdów), Tachoscan Control, 4Trans (programy do analizy i rozliczania czasu pracy kierowców) oraz OCRK (usługa outsourcingu rozliczeń dla przewoźników). W sumie z produktów i usług INELO korzysta ponad 10 tys. firm transportowych i 41 instytucji kontrolnych w 22 krajach w Europie.
Projekt badawczo-rozwojowy Grupy INELO jest realizowany we współpracy z Politechniką Łódzką. Potrwa 2,5 roku i zakończy się w połowie 2022 r. Jego wartość wynosi 7 mln zł. Część środków uzyskano w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło: Inelo

O sztucznej inteligencji czytaj także:
- Technologie dla kurierów
- W jaki sposób sprzedawcy online będą mogli rozwinąć się w 2020 roku?

Ostatnio zmieniany w piątek, 03 lipiec 2020 16:13
Zaloguj się by skomentować