Zaloguj się

Algorytmy i moda

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Algorytmy i moda Fot. LPP

Spółka LPP i PSI Polska wdrożyły innowacyjne rozwiązanie do optymalizacji ścieżki kompletacji zamówień z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Mechanizm uczenia maszynowego będzie wykorzystany w magazynie polskiej firmy odzieżowej obsługującym sprzedaż internetową. Nowe rozwiązanie skróci drogę potrzebną do kompletacji zlecenia, zwiększy wydajność obiektu, zoptymalizuje wykorzystanie zasobów magazynowych i przyspieszy obsługę wysyłek e-commerce.

LPP, właściciel marek Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay, który obsługuje rocznie około 11 mln zamówień, jest jednym z liderów rynku e-commerce w Polsce i Europie. Sprzedaż internetowa rośnie, a epidemia koronawirusa wpłynęła dodatkowo na jej dynamikę. Obsługa e-commerce staje się coraz większym wyzwaniem. W ubiegłym roku udział sprzedaży internetowej w działalności LPP wyniósł 12%.

- W tej chwili obserwujemy aż czterokrotny wzrost zainteresowania klientów zakupami online. To determinuje konieczność optymalizacji rozwiązań logistycznych i informatycznych mających na celu sprostanie nowym oczekiwaniom klientów bez uszczerbku na jakości i przede wszystkim szybkości obsługi zamówień internetowych - mówi Jacek Kujawa, wiceprezes zarządu LPP. - Dlatego zdecydowaliśmy się, wraz z naszym wieloletnim partnerem biznesowym - firmą PSI Polska, wdrożyć rozwiązanie oparte na algorytmach sztucznej inteligencji, które pozwoli nam istotnie zwiększyć wydajność obsługi zamówień online - dodaje.

- Podstawowym zadaniem wdrożonego algorytmu jest efektywne rozwiązywanie tzw. problemu komiwojażera (z angielskiego TSP). Polega on na wyznaczeniu najkrótszej trasy łączącej kilka punktów na mapie. W przypadku magazynu system musi wyznaczyć optymalną trasę przejścia dla kilkudziesięciu lokacji pickingowych. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się proste, w rzeczywistości stanowi istotny problem dla matematyków od lat - mówi Jerzy Danisz, kierownik rozwoju Standardu Systemu PSIwms w firmie PSI.

LPP i PSI Polska zdecydowały się na opracowanie rozwiązania wykorzystującego algorytmy sztucznej inteligencji. Wykorzystanie mechanizmu uczenia maszynowego, a dokładnie sieci neuronowej opartej o jednostki CNN (ang. Convolutional Neural Network), pozwala w czasie rzeczywistym generować listy produktów potrzebnych do skompletowania zamówienia, wyznaczyć najkrótszą ścieżkę i zaproponować optymalne wykorzystanie zasobów, w tym: sprzętu, wózków i czasu pracowników magazynu. Jest to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu tzw. algorytmu genetycznego, który poprzez aplikację operatorów ewolucyjnych, takich jak krzyżowanie i mutacje, umożliwia stworzenie optymalnej listy kompletacyjnej.

- Dzięki wdrożonemu rozwiązaniu, jak pokazują pierwsze testy, długość ścieżek kompletacyjnych uległa skróceniu o 30%. Przekłada się to również na znaczny wzrost wydajności samego procesu kompletacji w magazynie aż o 12,3% - wyjaśnia Sylwester Dmytriwski, e-commerce fulfillment general manager LPP. - Algorytm nie tylko pozwala na skrócenie drogi potrzebnej do kompletacji zlecenia. Dzięki modułowi sztucznej inteligencji mechanizm "uczy się" w oparciu o posiadane informacje. Przyswaja dane dotyczące magazynu, zamówień i dostępnego personelu. Na tej podstawie grupuje produkty, ułatwiając cały proces.

Stała współpraca z pozostałymi modułami systemu zarządzania zasobami umożliwia aktualizację informacji w czasie rzeczywistym i dostosowanie wygenerowanej listy. Optymalizator ścieżek kompletacji jest elementem projektu Warehouse Intelligence. Jego koncepcja, bazująca na zastosowaniu sztucznej inteligencji, została doceniona przez zespół ekspertów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie i rekomendowana do dofinansowania realizacji projektu.

- Dobra współpraca i zastosowanie zwinnych metodyk wdrożeniowych pozwoliło PSI i LPP na sprawne wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania przynoszącego zadowalające efekty już w pierwszej fazie projektu. Współpracujemy z LPP od lat. W tym czasie system PSIwms pozwolił obsłużyć ponad dziesięciokrotny wzrost wolumenu w centrum dystrybucyjnym LPP w Pruszczu Gdańskim. Cieszy nas, że LPP wybrało nas również do obsługi swoich procesów e-commerce. Zdolność zespołu LPP do szybkiego wdrażania innowacji i reagowania na zmiany budzi uznanie i jest dla nas inspirujące - podsumowuje Arkadiusz Niemira, prezes zarządu PSI Polska.

Źródło: LPP

O sztucznej inteligencji czytaj także:
- INELO realizuje projekt rozwoju sztucznej inteligencji o wartości 7 mln zł
- Technologie dla kurierów

Ostatnio zmieniany w czwartek, 02 lipiec 2020 15:32
Zaloguj się by skomentować