Zaloguj się

Żabka będzie mieć swoje automaty do obsługi paczek

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Żabka będzie mieć swoje automaty do obsługi paczek Fot. Żabka Polska

Żabka to nie tylko sklepy spożywcze, to także wygodne miejsca nadawania paczek i odbioru zakupów zamówionych online. Sieć chce rozwijać swoją działalność kurierską i planuje uruchomić własne automaty paczkowe do obsługi przesyłek.

Sklepy Żabki są bardzo liczne, łatwo dostępne i długo czynne, nawet w niedziele. Klienci chętnie więc wybierają sklepy Żabki nie tylko na zakupy, ale i jako miejsce nadawania i odbioru paczek. Żabka wychodzi naprzeciw potrzebom swoich klientów i planuje uruchomić własne automaty do obsługi przesyłek, które nie będą wymagały angażowania sprzedawcy. Klient nada lub odbierze swoją paczkę jeszcze szybciej. Aktualnie trwają testy takiego automatu, który funkcjonuje już w sklepie Żabka w Poznaniu przy ul. Matyi. Urządzenia pozwolą Żabce usprawnić proces odbioru i zwrotów przesyłek, a klientom sieci zapewnią wygodny, szybki i bezpieczny odbiór paczek w dogodnym dla siebie miejscu.

- Z roku na rok widzimy duże wzrosty liczby obsługiwanych paczek w naszej sieci, w ubiegłym roku obsłużyliśmy ich ponad 12 mln. To znak, że skutecznie dostosowaliśmy się do potrzeb naszych klientów i oferując usługę w ponad 6 tys. sklepów w całej Polsce, w bardzo dobrych lokalizacjach, w dogodnych godzinach otwarcia placówek, zapewniliśmy szybką obsługę. Dzięki automatowi wyniki będą jeszcze lepsze. Rozwiązanie nie tylko pozwala nam na usprawnienie procesu odbioru i zwrotów przesyłek, ale także znacznie przyspieszy obsługę klientów odwiedzających nasze sklepy. Niewątpliwą zaletą urządzenia jest również to, że nie wymaga dużo miejsca i może być zaadaptowane w niemal całej sieci naszych sklepów - mówi Anna Grabowska, wiceprezes zarządu Żabka Polska.

Producentem automatów, które mają pojawić się w sklepach Żabki, jest polska firma Retail Robotics. Automatyczny punkt odbioru paczek stworzono z myślą o sklepach typu convenience. Atutem urządzenia są nieduże gabaryty, więc będzie mogło być wykorzystywane w niemal całej sieci sklepów Żabka. Większość instalacji może być umiejscowiona za półkami, na których ułożony jest towar. Wydawanie przesyłek obsługuje najnowszej generacji robot kartezjański, działający w kilku osiach i poruszający się z niezwykłą precyzją i prędkością.

- Żabka w ramach inkubatora technologicznego rozwija nowoczesne rozwiązania w sklepach, które wpływają na komfort zakupów i szybkość obsługi. Już dzisiaj w naszych placówkach można zobaczyć m.in. ekrany digital signage, elektroniczne cenówki czy kasy samoobsługowe. Intensywnie rozwijamy także naszą aplikację mobilną żappka, a także usługi jak "Zamów i odbierz". Wspólnie z naszym partnerem technologicznym, firmą Retail Robotics, opracowaliśmy unikatowe na rynku urządzenie do odbioru i nadawania paczek, stworzone zgodnie z potrzebami naszych klientów, ale również franczyzobiorców. Żabka uczestniczyła w rozwoju tego urządzenia od początku i jest jego pierwszym komercyjnym użytkownikiem. Urządzenie może obsłużyć dwa razy więcej paczek niż sprzedawca i jednocześnie oferuje błyskawiczną obsługę klientów - mówi Tomasz Blicharski, wiceprezes zarządu ds. finansów i rozwoju.

- Urządzenie PickupHero, które wdrożyliśmy w sklepie sieci Żabka, to innowacja technologiczna na skalę światową - mówi Marek Piotrowski, Chief Marketing Officer i Partner w Retail Robotics. - Jego niewielkie wymiary to rewolucja, jakiej potrzebują zatłoczone i zakorkowane miasta. PickupHero zmienia małe sklepy typu convenience w zautomatyzowane huby logistyczne. To rozwiązanie łączy korzyści z punktu widzenia klienta, sieci handlowych i całego rynku e-commerce.

Automaty Żabki różnią się od rozwiązań tego typu, które funkcjonują już na rynku, usytuowaniem wewnątrz sklepu - będą wbudowane w regały. Klient, podchodząc do panelu, w prosty i intuicyjny sposób wybiera opcję nadania lub odbioru przesyłki, wpisuje kod i wkłada paczkę do urządzenia. Wówczas robot znajdujący się wewnątrz maszyny umieszcza ją w odpowiedniej przestrzeni. Urządzenie jest również bardzo przyjazne i intuicyjne dla kurierów, którzy przywożą paczki do sklepu.

- Liczba przesyłek odbieranych w punktach DHL Parcel jest obecnie ponad trzydziestokrotnie większa niż jeszcze cztery lata wcześniej. Klienci coraz częściej wybierają tę formę dostawy, ze względu na wygodę i elastyczność. Paczka może czekać na nas w punkcie nawet siedem dni. Dodatkowo, dzięki nowym automatom paczkowym, możemy odebrać przesyłkę w pełni bezkontaktowo. Taka forma pozwala nam również zadbać o środowisko - zamiast dowozić przesyłki pod kilkadziesiąt różnych adresów, kurier zostawia je w jednym miejscu. Widzimy olbrzymi potencjał rozwoju odbiorów z punktów. Wciąż potrzebujemy tam kilkukrotnie więcej przestrzeni do procesowania przesyłek, a wiadomo, że w aglomeracjach miejskich każdy metr kwadratowy jest bardzo cenny. Innowacyjne automaty paczkowe są modelowym przykładem transformacji cyfrowej, świetnie wpisując się w trendy automatyzacji i ekologistyki - komentuje Anna Kania, dyrektor ds. marketingu, członek zarządu DHL Parcel Polska.

- Poczta Polska jest aktywnym uczestnikiem rynku eCommerce. Konsekwentnie chcemy oferować naszym klientom kolejne, wygodne miejsca odbioru ich zakupów internetowych. Klienci deklarują, że ważne jest dla nich bezpieczeństwo przesyłek, które gwarantuje Poczta Polska, ale ze względu na szybkie tempo życia, chcieliby odbierać zakupione towary przy okazji codziennych zakupów, np. w Żabce. Rozwijamy opcję Odbiór w Punkcie, mamy największą sieć click&collect w kraju, tworzymy coraz lepsze rozwiązania dla rynku eCommerce we współpracy z partnerami, którzy posiadają renomę, silną i rozpoznawalną markę. W tej branży ważne są także innowacje, które właśnie wprowadza sieć Żabka - mówi Grzegorz Kurdziel, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej ds. sprzedaży. - Poczta współpracuje z siecią Żabka od 2017 roku, odbiór przesyłek w tych punktach jest wygodny dla naszych klientów i coraz chętniej odbierają oni swoje przesyłki w sklepach Żabka. Narastająco po 5 miesiącach osiągamy dynamikę wolumenów przesyłek odbieranych w Żabce na poziomie 216% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Jestem przekonany, że współpraca między Poczta Polską i Żabką nadal będzie bardzo dobrze się rozwijać, a klienci polubią automaty Żabki.

Handel internetowy jest coraz bardziej popularny. Do jego rozwoju przyczyniła się dodatkowo epidemia koronawirusa. Z badania przeprowadzonego przez IQS na zlecenie Żabka Polska wynika, że ponad 90 proc. dorosłych Polaków kupuje w sieci oraz odbiera lub nadaje paczkę. Klienci zwracają dużą uwagę na wygodę i szybkość usługi. 69 proc. Polaków przyznaje, że to właśnie wygoda podczas dokonywania zakupów jest dla nich bardzo ważna, a 65 proc. pytanych szuka rozwiązań, które ułatwiają im życie. Nowa oferta Żabki z pewnością spotka się więc z zainteresowaniem klientów.

Źródło: Żabka Polska

O automatach paczkowych czytaj także:
- Urzędowe paczkomaty w Krakowie
- InPost ma już 7 tys. Paczkomatów

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 07 wrzesień 2020 09:17
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe