Zaloguj się

Wzrost cen używanych samochodów ciężarowych i dostawczych

Wzrost cen używanych samochodów ciężarowych i dostawczych Fot. Tradus

Według danych giełdy handlu używanymi pojazdami Tradus z ostatnich trzech lat wynika, że ceny używanych samochodów ciężarowych i vanów rosną. Spadły natomiast ceny ciągników siodłowych.

Tradus jest platformą internetową, zawierającą oferty kupna i sprzedaży używanych pojazdów użytkowych dla branży rolniczej, budowlanej i transportowej. Dane platformy pozwoliły na zanalizowanie rynku używanych samochodów ciężarowych, vanów i ciągników siodłowych w ciągu ostatnich trzech lat i sprawdzenie, jaki wpływ miała na niego epidemia koronawirusa. Pod uwagę wzięto ceny trzech typów pojazdów: ciężarówki (Iveco Eurocargo, Mercedes-Benz Actros, Mercedes-Benz Atego), vany (Mercedes-Benz Sprinter, Iveco Daily, Ford Transit) oraz jednostki ciągnikowe (Volvo FH, Scania R-Baureihe, Mercedes-Benz Actros).
Pandemia spowolniła w pewnym stopniu rozwój cen na rynku wtórnym. Od maja 2018 r. do maja 2019 r. ceny używanych pojazdów wzrosły o 3,9%, jednak od maja 2019 r. do maja 2020 r. zwiększyły się tylko o 3,4%. Spadły ceny ciągników siodłowych (-9%), natomiast ceny samochodów ciężarowych (+9%) i vanów (+10%) znacznie wzrosły. Są to wartości średnie dla wszystkich grup pojazdów.

Wzrost cen w roku 2019 w porównaniu z rokiem 2018
Ciężarówki  +9,4%
Vany  +10,2%
Ciągniki  +6,7%

Wzrost cen w roku 2020 w porównaniu z rokiem 2019
Ciężarówki  +0,7 %
Vany  +4,4%
Ciągniki  -9,3%

- Fakt, że ceny używanych samochodów ciężarowych i dostawczych w maju 2020 roku gwałtownie wzrosły w porównaniu z rokiem poprzednim, może być spowodowany dwoma czynnikami. Z jednej strony przedsiębiorstwa transportowe koncentrują się obecnie na tańszych pojazdach używanych i oszczędniej podchodzą do większych inwestycji. Z drugiej, wyposażanie parków maszynowych w nowe pojazdy transportowe odkładają na później i utrzymują stare pojazdy dłużej niż zwykle. Obie te przyczyny prowadzą ostatecznie do niedoboru dostaw i wzrostu cen na rynku pojazdów używanych - wyjaśnia Nadja Sörgel, dyrektor generalna Tradus. - Na temat przyczyn wzrostu cen można jedynie spekulować, jednak oczywiste jest, że to najlepszy czas na zakup i sprzedaż maszyn używanych.

Źródło: Tradus

O pojazdach użytkowych czytaj także:
- Spadek rejestracji nowych pojazdów ciężarowych
- Koronawirus a ruch flot komercyjnych w Polsce

Ostatnio zmieniany w wtorek, 07 lipiec 2020 13:11
Zaloguj się by skomentować