Zaloguj się

Cyfrowe podsumowanie półrocza 2020

Cyfrowe podsumowanie półrocza 2020 Fot. Pixabay

Ministerstwo Cyfryzacji podsumowało minione półrocze pod kątem elektronicznej administracji. Polacy codziennie zakładali średnio 14 tysięcy nowych profili zaufanych i wysyłali do urzędów 2401 pism ogólnych online. Sukcesywnie rośnie zainteresowanie usługami e-administracji.

Na popularność usług e-administracji wpłynęła z pewnością epidemia koronawirusa i związany z tym utrudniony dostęp do urzędów, jednak Ministerstwo Cyfryzacji zauważa rosnące zainteresowanie nimi niezależnie od pandemii.

- Najlepszym wyznacznikiem rosnącego zainteresowania e-usługami jest popularność profilu zaufanego (PZ), który potwierdza naszą tożsamość w internecie, a tym samym otwiera drogę do korzystania z e-administracji - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Tylko od stycznia do końca czerwca Polacy założyli 2 601 922 nowych profili zaufanych. To niemal pół miliona więcej niż przez cały ubiegły rok i niemal 1,4 miliona więcej niż w całym 2018 roku.

Z profilu zaufanego korzysta dziś już 7,3 miliona Polaków. Od stycznia do czerwca 2020 roku, każdego dnia, Polacy zakładali średnio 14 296 nowych profili zaufanych.

- Inna e-usługa, którą liczymy w setkach tysięcy, to pismo ogólne. Dzięki niemu możemy zainicjować w urzędzie załatwienie niemal każdej sprawy. Oczywiście bez wychodzenia z domu. Od początku stycznia do końca czerwca Polacy wysłali online do urzędów 618 988 pism ogólnych - mówi minister cyfryzacji.

Przez ostatnie pół roku, dziennie, do skrzynek urzędów trafiało średnio 2401 elektronicznych pism. Jedną z najnowszych e-usług jest zgłoszenie online zbycia lub nabycia pojazdu. Od 15 stycznia do końca czerwca skorzystano z niej 247 946 razy, a więc dziennie średnio 1362 razy. W pierwszym półroczu 2020 roku 147 732 osób złożyło online wniosek o nowy dowód osobisty, a 19 469 zgłosiło przez internet jego utratę. W tym czasie 77 419 razy wnioskowano online o odpisy aktów stanu cywilnego. Wirtualnie można również zameldować się i wymeldować. O skali popularności tej usługi świadczy fakt, że w styczniu Polacy skorzystali z niej 6651 razy, a w kwietniu już 22 438 razy. W omawianym okresie Polacy meldowali się i wymeldowywali online w sumie 84 654 razy. Dużym powodzeniem cieszy się również zgłoszenie online narodzin dziecka. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku elektronicznie zgłoszono narodziny 65 444 dzieci.

- To tylko część z coraz większego pakietu e-usług, który oferujemy Polakom. Przez internet można sprawdzać punkty karne, historię pojazdu czy wnioskować o dofinansowanie w programie Mój Prąd. Każda z tych e-usług zyskała na popularności. Rosnące zainteresowanie i zaufanie Polaków do e-administracji to nie tylko potrzeba chwili. To trend, który - mamy nadzieję - zostanie z nami na stałe - cieszy się Marek Zagórski.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

O usługach elektronicznych czytaj także:
- Przesyłki polecone w eSkrzynce - nowa usługa Poczty Polskiej

Ostatnio zmieniany w środa, 08 lipiec 2020 15:49
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe