Logo
Wydrukuj tę stronę

Nowy magazyn e-commerce na Słowacji

Nowy magazyn e-commerce na Słowacji Fot. LPP

Polski producent odzieży LPP uruchomił na Słowacji magazyn typu fulfillment center do obsługi sprzedaży internetowej na rynkach Europy Środkowej. Inwestycja powstała na terenie PNK Park SEREĎ.

Magazyn miał pierwotnie zajmować 25 tys. m kw. powierzchni przemysłowej z możliwością powiększenia go o kolejne 7 tys. m kw. w ciągu najbliższych trzech lat. Ze względu na dynamiczny wzrost sprzedaży w sklepach internetowych firma LPP zdecydowała się na większą inwestycję.

- Pod koniec zeszłego roku zrobiliśmy estymację przydatności dodatkowej powierzchni magazynu i podjęliśmy decyzję o uruchomieniu obiektu w powiększonej opcji wynoszącej 32 tys. m kw. Takie rozwiązanie daje nam możliwość wykorzystania obiektu w modelu cross-dock, który łączy operacje typowe dla obsługi sprzedaży internetowej z zaopatrzeniem sieci salonów stacjonarnych na terenie Europy Środkowej - wyjaśnia Sylwester Dmytriwski, e-commerce fulfillment general manager LPP.

Nowy obiekt i jego lokalizacja spełniają kryteria, na których szczególnie zależało producentowi, a więc: bliskość kluczowych dla LPP rynków, dostępność siły roboczej i specyfikacja techniczna budynku pozwalająca na wdrożenie najnowocześniejszych technologii intralogistycznych oraz na automatyzację magazynową.
Obiekt składa się z dwóch części. Pierwsza o powierzchni 17 tys. m kw. w większości przeznaczona jest na operacje manualne. W drugiej, zajmującej 15 tys. m kw. powierzchni, realizowane są operacje cross-dockowe towaru przeznaczonego do sieci salonów z wykorzystaniem rozwiązań automatycznych. Strefa ta jest wyposażona w regały wysokiego składowania do obsługi e-commerce i sklepów stacjonarnych z regionu Europy Środkowej. Łączna powierzchnia składowa dysponuje 2040 miejscami paletowymi. Choć obiekt uruchomiono stosunkowo niedawno, dotychczasowa maksymalna liczba produktów, które weszły i wyszły z magazynu jednego dnia wyniosła aż 152 000 sztuk.

- Nasz nowy obiekt magazynowy odegra kluczową rolę w sieci dystrybucyjnej LPP. Zapewnia najwyższy standard obsługi klientów naszych sklepów internetowych nie tylko na Słowacji, ale także w Czechach i na Węgrzech. Nie wykluczamy, że zasięg działania magazynu zostanie poszerzony o kolejne kraje - komentuje Jacek Kujawa, wiceprezes zarządu LPP.

Inwestycja daje możliwość zaoferowania wszystkim klientom marek LPP z regionu Europy Środkowej dostawy następnego dnia roboczego, a w niektórych lokalizacjach nawet dostawy tego samego dnia. Oprócz standardowych, stosowanych przez LPP rozwiązań automatycznych w obiektach logistycznych, magazyn na Słowacji zostanie wyposażony w trzy unikatowe instalacje, które zbudowane zostaną w partnerstwie z firmą Vanderlande - największym dostawcą automatyki magazynowej na świecie.

- Ścisła współpraca z firmą Vanderlande, ale także rosnące potrzeby w zakresie usprawniania procesów logistycznych zainspirowały nas do wdrożenia w naszym obiekcie na Słowacji najnowocześniejszych rozwiązań automatycznych, które uczynią z niego najbardziej nowoczesny magazyn tego typu w tym rejonie Europy - dodaje Dmytriwski.

W przyszłości w obiekcie znajdzie się m.in. pocket sorter wraz z systemem przenośników z tunelami kontrolnymi RFiD oraz tzw. shipping sorter, który zautomatyzuje proces wysyłki zamówień.

- Zastosowane w magazynie rozwiązania to najwyższy dostępny obecnie na rynku poziom automatyki magazynowej, który stawia LPP w czołówce firm, jakie zdecydowały się na ich wdrożenie. Przy naszej skali działania oraz perspektywach rynku Europy Środkowej, wdrożenie zaawansowanej automatyki magazynowej było koniecznością, która zapewni naszym klientom w Czechach, na Słowacji i Węgrzech błyskawiczną dostawę zamówionego towaru i istotnie zwiększy konkurencyjność naszej oferty na tych rynkach - podsumowuje Kujawa.

Źródło: LPP

O inwestycjach logistycznych czytaj także:
- Największe centrum logistyczne Rohlig Suus Logistics w Sokołowie pod Warszawą
- DB Schenker wzmacnia biznes dostaw oceanicznych i otwiera nowy magazyn konsolidacyjny

Ostatnio zmieniany w czwartek, 09 lipiec 2020 13:29
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny