Zaloguj się

Projekt m2 - innowacyjny wagon towarowy

Projekt m2 - innowacyjny wagon towarowy Fot. DB Cargo

DB Cargo Polska i DB Cargo AG wyprodukowały prototyp innowacyjnego wagonu towarowego z unikalną - modułową konstrukcją ramy i wymiennymi pudłami. To jedyny tego rodzaju najnowocześniejszy wagon w Europie.

Celem projektu m2 było opracowanie i komercyjne wdrożenie nowych rodzajów wagonów towarowych, których konstrukcja pozwoli, łatwo i ekonomicznie, dostosować tabor do różnych rodzajów ładunków, a tym samym do indywidualnych potrzeb klienta. Prace nad projektem realizowane były we współpracy DB Cargo Polska - dostawcy usług transportowo-logistycznych, DB Cargo AG - największego towarowego przewoźnika kolejowego w Europie oraz firmy VTG - największego w Europie właściciela floty taboru kolejowego na wynajem.
Efektem jest prototyp wagonu towarowego, który powstał w rybnickim warsztacie DB Cargo Polska. Jego konstrukcja może być dostosowywana do różnych wymagań, ponieważ długość ramy oraz rodzaj zabudowy mogą być każdorazowo dobierane, zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta. Rozwiązanie jest bardzo korzystne zarówno dla nadawców ładunków, którzy mogą dostosować się do potrzeb transportowych, jak i przewoźników, którzy dzięki niemu będą szybko reagować na zróżnicowane oczekiwania klientów.

- Cieszę się, że DB Cargo Polska ma tak znaczny wkład w kolejny innowacyjny projekt realizowany przez grupę DB Cargo. Od wielu lat staramy się wdrażać innowacje i kreować trendy na europejskim rynku kolejowym. Stale rozwijamy naszą największą w Europie sieć do transportu pojedynczych wagonów i grup wagonowych, wyposażamy nasze wagony w sensorykę i telematykę umożliwiającą śledzenie przebiegu wagonu, ocenę stanu ładunku, a nawet wilgotności powietrza w wagonach, pracujemy nad digitalizacją i automatyzacją naszych procesów produkcyjnych - mówi Marek Staszek, prezes zarządu DB Cargo Polska.

Prototypowe wagony m2 cechują się wysoką jakością wykonania. Spawano je w całości ręcznie, metodą łukową w osłonie gazów aktywnych z wykorzystaniem nowatorskiej technologii spawalniczej, umożliwiającej wykonanie złączy o grubości przekraczającej 24 mm. W ramach projektu opracowano cztery nowe technologie spawalnicze, pozwalające na spawanie stali o podwyższonej granicy plastyczności. Do prac nad m2 wyselekcjonowano wąską grupę spawaczy o najwyższych umiejętnościach potwierdzonych próbą roboczą złącza. Cięcie i prefabrykacja elementów składowych konstrukcji wykonywane były przy pomocy wiązki lasera, metodą cięcia plazmowego oraz cięcia wodnego.

- Nie przez przypadek nasz rybnicki zakład taboru kolejowego został wybrany na wykonawcę wagonów m2. Doskonałe zaplecze techniczne, dobra lokalizacja oraz wysokie kompetencje i umiejętności, potwierdzone wieloletnim doświadczeniem w zakresie modernizacji i remontów wagonów z Niemiec czy realizacją nietypowych projektów jak modernizacja wagonów platform serii Snps 468, zbudowały zaufanie, co do terminowości i wysokiej jakości wykonania - mówi Robert Nowakowski, członek zarządu ds. produkcji DB Cargo Polska. - Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim koleżankom i kolegom, którzy byli zaangażowani w ten projekt. Cieszę się, że po raz kolejny, potwierdziliśmy nasz wysoki stopień profesjonalizmu.

Obecnie wagony poddawane są licznym testom terenowym. Zakończono już testy hamulców pod różnymi obciążeniami oraz pierwsze testy dynamiczne. Planowane są także próby hałasu i obciążenia statycznego.

Źródło: DB Cargo

O innowacjach transportowych czytaj także:
- Innowacyjny środek transportu - Hyperloop jako odpowiedź na współczesne problemy komunikacyjne

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 16 listopad 2020 11:37
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe