Zaloguj się

Nowe połączenie kolejowe między Warszawą a Portem Gdynia

Intermodalne pociągi CONNECT OPERATOR realizują dostawy na trasie Warszawa - Gdynia - Warszawa według stałego rozkładu jazdy - dwa razy w tygodniu.

9 lipca w terminalu BCT w Porcie Gdynia pojawił się pierwszy pociąg operatorski sieci CONNECT OPERATOR. W kilkunastu kontenerach załadowane były polskie produkty eksportowane do Chin - żywność i wyroby przemysłowe. Kontenery, po przeładunku na statek, popłyną do Chin.
Połączenie Warszawa - Gdynia - Warszawa realizuje PKP CARGO CONNECT, spółka Grupy PKP CARGO. Składy typu "block train" będą odjeżdżały według stałego rozkładu jazdy - w czwartki i niedziele. W drodze powrotnej do Warszawy pociągi będą zabierać kontenery, które przypłyną z Chin do terminala w Porcie Gdynia.

- Dzięki pociągom operatorskim gwarantujemy klientowi dowiezienie ładunku do punktu docelowego w określonym z góry czasie. I dlatego takie połączenia, zapewniające przewidywalność czasu dostawy, są bardzo popularne wśród klientów - mówi Ivan Ružbacký, prezes PKP CARGO CONNECT.

- W tym momencie, drogą kolejową przewozimy ponad 20% kontenerów, ale oczekujemy, że kiedy powstanie Port Zewnętrzny, wielkość ta wzrośnie do ponad 40%. Nowe połączenie doskonale wpisuje się w naszą strategię Green Port - jeden pociąg zastępuje kilkadziesiąt ciężarówek. To rozwiązanie dużo bardziej efektywne, znacznie zmniejszające negatywny wpływ na środowisko - twierdzi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA.

Pociągi kursują na nowej linii kolejowej powstałej w ramach inwestycji ZMPG SA pn. "Rozbudowa dostępu kolejowego do zachodniej części Portu Gdynia, przebudowa i elektryfikacja". Wartość projektu to 69 821 304 zł brutto z dofinansowaniem UE 19 800 000 zł.

- Nowe połączenie to owoc szeroko zakrojonej współpracy wielu podmiotów działających na rynku logistycznym. W Porcie Gdynia promujemy zrównoważony transport, bo przeniesienie ciężkich towarów na tory kolejowe to rozwiązanie dużo bezpieczniejsze i bardziej ekologiczne - mówi Wojciech Szymulewicz, prezes zarządu BCT Gdynia.

Otwarcie nowej linii transportowej świadczy o wadze strategicznej inwestycji w Porcie Gdynia - Portu Zewnętrznego. W obliczu rosnącej konkurencji rynkowej oraz prognoz, które przewidują wzrost przeładunków kontenerowych w polskich portach morskich do poziomu około 9,5 mln TEU w 2050 r., jego budowa jest koniecznością.
Inwestycje drogowe i kolejowe mają wpływ na realizację kluczowych projektów dla gospodarki morskiej i krajowej. Port Gdynia jest punktem węzłowym międzynarodowej sieci bazowej TEN-T. Znajduje się na wejściu korytarza Bałtyk - Adriatyk, którego przedłużeniem jest łącząca Gdynię ze Szwecją Autostrada Morska Gdynia - Karlskrona. Lepsze połączenie kolejowe z Portem Gdynia pozytywnie wpływa także na rozwój regionu i wspiera działania związane z nowymi połączeniami żeglugowymi w basenie Morza Bałtyckiego.

Źródło: PORT GDYNIA, PKP CARGO

O transporcie intermodalnym czytaj także:
- Przewozy intermodalne rosną
- Logistyka intermodalna. Czym jest i jakie ma perspektywy rozwoju?

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 13 lipiec 2020 15:09
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe