Zaloguj się

Innowacyjny projekt InSecTT dla bezpiecznej żeglugi

Innowacyjny projekt InSecTT dla bezpiecznej żeglugi Fot. Urząd Morski Gdynia

Międzynarodowy projekt InSecTT dedykowany jest m.in. przeciwdziałaniu atakom cybernetycznym w obrębie tzw. Internetu Rzeczy i poprawie bezpieczeństwa żeglugi. Politechnika Gdańska i Urząd Morski w Gdyni będą wdrażać autorskie technologie opracowane w ramach projektu o łącznej wartości ponad 44 mln euro.

Projekt InSecTT (Intelligent Secure Trustable Things) to inicjatywa badawcza powstała w oparciu o program Horyzont 2020. W składzie konsorcjum są 52 firmy i instytucje - przedstawiciele 11 krajów Unii Europejskiej i Turcji.
Politechnika Gdańska odgrywa w przedsięwzięciu znaczącą rolę jako lider jednego z kluczowych obszarów wdrożeń oraz dostawca komponentów i oryginalnie opracowanych rozwiązań technologicznych, a Urząd Morski w Gdyni będzie jednym z pierwszych beneficjentów, realizowanego przez najbliższe trzy lata, projektu.
Wskazane przez Urząd Morski jednostki pływające będą wyposażane przez naukowców Politechniki Gdańskiej w systemy i urządzenia elektroniczne, znane m.in. z samochodów autonomicznych, które będą służyć poprawie efektywności i bezpieczeństwa ich pracy. Dzięki temu systemy statków będą odporne na potencjalne ataki cybernetyczne i występujące w niektórych obszarach zakłócenia radiowe.

- Wykorzystanie naszych technologii w branży morskiej pozwoli na poprawienie efektywności pracy i bezpieczeństwa jednostek nawodnych, stanowi też pierwszy krok do zwiększania autonomii ich pracy - mówił podczas konferencji inicjującej współpracę kierownik projektu z ramienia Politechniki Gdańskiej, prof. Łukasz Kulas z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Wydziału Elektroniki PG. - Będą one mogły być wykorzystane również w złożonych obszarach przemysłowych Przemysłu 4.0, takich jak infrastruktura portów morskich.

- Konsekwentne działania samorządu województwa pomorskiego w zakresie polityki innowacji, w tym rozwoju Inteligentnych Specjalizacji Pomorza, stały się impulsem do realizacji projektów będących odpowiedzią na potrzeby rynkowe - dodał Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Projekty te przeradzają się w konkretne wdrożenia. Inicjatywa Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej oraz Urzędu Morskiego z Gdyni jest zwieńczeniem dialogu i współpracy w ramach pomorskich branż o największym potencjale rozwoju B+R.

Politechnika Gdańska jest nie tylko liderem jednego z kluczowych obszarów wdrożeń programu InSecTT oraz dostawcą komponentów radiowych i antenowych dla bezprzewodowych systemów wbudowanych, wzbogaconych o sztuczną inteligencję, ale także animatorem działań mających na celu włączanie studentów, młodych naukowców i polskie firmy do współpracy w projekcie.

- Dzięki nawiązaniu współpracy z Urzędem Morskim w Gdyni, naukowcy z PG będą mieli możliwość realizacji praktycznych wdrożeń opracowanych przez nich systemów lokalizacji dla Internetu Rzeczy i technologii dla bezpiecznej i niezawodnej komunikacji bezprzewodowej - dodaje prof. Jerzy Wtorek, dziekan Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

Źródło: Politechnika Gdańska

O innych projektach czytaj także:
- INELO realizuje projekt rozwoju sztucznej inteligencji o wartości 7 mln zł
- Projekt m2 - innowacyjny wagon towarowy
- e-Pack - nowy projekt ŁUKASIEWICZA

Ostatnio zmieniany w środa, 15 lipiec 2020 16:18
Zaloguj się by skomentować