Zaloguj się

Transportowcy domagają się stacji ładowania na parkingach dla ciężarówek

Transportowcy domagają się stacji ładowania na parkingach dla ciężarówek Fot. Pixabay

Przedstawiciele Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, producentów ciężarówek, dostawców, organizacji pozarządowych i sektora energetycznego zwrócili się do Komisji Europejskiej z propozycją, by stacje ładowania na parkingach dla ciężarówek były obligatoryjne.

Komisja Europejska opracowuje nowe standardy parkingów dla samochodów ciężarowych w Europie. Przede wszystkim mają być one bezpieczne. Kierowcy europejskich ciężarówek powinni mieć zapewnione dobre i bezpieczne warunki odpoczynku. W planach jest modernizacja 300 000 miejsc parkingowych dla samochodów ciężarowych i utworzenie 100 000 nowych.
Transportowcy chcą, by Komisja Europejska, przy okazji planowanej infrastruktury, zadbała również o stacje ładowania dla ciężarówek chłodni we wszystkich zmodernizowanych lub nowych parkingach. Obecnie 95% sprzętu używanego w przyczepach chłodniczych w Europie jest wyposażonych we wtyczkę, ale nie można ich ładować ani zasilać energią elektryczną w czasie odpoczynku z powodu braku infrastruktury. Wyposażenie wszystkich parkingów w dostęp do wtyczki elektrycznej do chłodzenia elektrycznego może zaoszczędzić 69% CO2, 93% NOx i 96% emisji PM na godzinę pracy netto.
Autorzy listu domagają się również zaplanowania rozmieszczenia stacji ładowania elektrycznego i tankowania wodoru w samochodach o zerowej emisji. Zadbanie o ocenę dostępnej przepustowości sieci przed modernizacją lub budową nowych parkingów może zmniejszyć koszty i ułatwić inwestycję w nową infrastrukturę w przyszłości.

- Aby dekarbonizować sektor transportu drogowego i drastycznie zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, ciężarówki będą musiały zostać zelektryfikowane z wykorzystaniem akumulatorów lub wodorowych ogniw paliwowych. Dlatego infrastruktura ładowania i tankowania będzie musiała zostać rozwinięta wzdłuż autostrad - deklarują sygnatariusze listu.

Źródło: ZMPD

O stacjach ładowania pojazdów elektrycznych czytaj także:
- EnerGO!, czyli Energa dla elektromobilności
- Potrzebna infrastruktura do ładowania e-ciężarówek

Ostatnio zmieniany w czwartek, 16 lipiec 2020 14:46
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe