Zaloguj się

Kolej dostępna dla wszystkich

Kolej dostępna dla wszystkich Fot. Pixabay

Urząd Transportu Kolejowego przygotował przewodnik "Dobre praktyki obsługi osób z niepełnosprawnościami na kolei". Publikację opracowali eksperci organizacji społecznych, którzy znają dobrze kłopoty osób z niepełnosprawnościami. Ma ona przyczynić się do podniesienia standardów obsługi pasażerów oraz ułatwienia obowiązków pracowników kolei.

Ponad 80 mln osób mieszkających na terenie Unii Europejskiej jest w pewnym stopniu dotkniętych niepełnosprawnością. Według danych pochodzących z "Europejskiego ankietowego badania zdrowia" z 2014 roku w Polsce było blisko 8 mln osób z niepełnosprawnością biologiczną, czyli niemal 15% Polaków to osoby, dla których podróż jest prawdziwym wyzwaniem. Warto sobie uświadomić, że bariery w czasie podróży napotykają nie tylko osoby niepełnosprawne. Trudności takie mogą mieć podróżni w starszym wieku, osoby mające pod opieką małe dzieci lub z ciężkim bagażem.
Opracowany na zlecenie Urzędu Transportu Kolejowego przewodnik "Dobre praktyki obsługi osób z niepełnosprawnościami na kolei" opisuje zasady dotyczące obsługi bezpośredniej wszystkich podróżnych na dworcach i stacjach kolejowych oraz w pociągu. Znaleźć tu można wykaz potrzeb oraz utrudnień, na jakie napotykają osoby z różnymi niepełnosprawnościami oraz porady, jak należy zachować się w kontakcie z osobami z niepełnosprawnością, seniorami czy rodzicami z małymi dziećmi.

- Cieszę się, że udało nam się wspólnie z ekspertami z Fundacji Polska Bez Barier opracować publikację, która pozwoli na zapewnienie pozytywnych doświadczeń wszystkim podróżnym. Jako UTK dbamy o to, aby nikt nie czuł się w żaden sposób wykluczony i zmuszony do rezygnacji z własnych planów podróży - podsumowuje dr inż. Ignacy Góra, prezes UTK. - Pracę na kolei jest służbą, a jednym z jej aspektów powinno być służenie pomocą osobom, które na co dzień muszą pokonywać wiele barier.

Źródło: Urząd Transportu Kolejowego

Przewodnik "Dobre praktyki obsługi osób z niepełnosprawnościami na kolei"

O kolejowym transporcie pasażerskim czytaj także:
- Innowacyjny środek transportu - Hyperloop jako odpowiedź na współczesne problemy komunikacyjne
- Początek wakacji i większy ruch na kolei

 
O logistyce bez barier pisaliśmy więcej w czasopiśmie Logistyka 3/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 05 październik 2020 15:24
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe