Zaloguj się

Rośnie sprzedaż w Internecie

Rośnie sprzedaż w Internecie Fot. Pixabay

Epidemia koronawirusa mocno zmieniła handel tradycyjny i internetowy. W pierwszym kwartale tego roku przychody z handlu elektronicznego wzrosły o 20%. Mimo zmniejszenia ograniczeń w związku z pandemią i otwarcia galerii handlowych sprzedaż internetowa wciąż ma wysokie wskaźniki. Indeks Zakupów Salesforce analizuje drugi kwartał 2020 r. i wskazuje gwałtowny wzrost aktywności w handlu online aż o 71%.

Q2 Shopping Index pokazuje realne dane zakupowe poprzez analizę aktywności ponad miliarda kupujących w ponad 41 krajach świata z wykorzystaniem Commerce Cloud, ze szczególnym uwzględnieniem 10 kluczowych rynków: USA, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Hiszpania, Japonia, Holandia, Australia/Nowa Zelandia i kraje nordyckie.
Kluczowe wnioski z ostatniej edycji Indeksu mówią o rosnącej sile handlu online.

Cyfrowe zakupy coraz popularniejsze
Przychody z cyfrowych kanałów sprzedaży w II kwartale 2020 r. wzrosły aż o 71% w porównaniu z poprzednim rokiem. To największy przyrost, jaki odnotowano od czasu uruchomienia Indeksu Zakupów siedem lat temu. Ruch (+37%), konwersja (+35%) i wydatki (+34%) także odnotowały historyczne wzrosty rok do roku w II kwartale 2020, szczególnie w porównaniu ze wzrostami od 2013 r.

Preferowana opcja "Kup online - odbierz w sklepie" Przychody witryn internetowych oferujących opcję kupna przez Internet i odbioru gotowego zamówienia w sklepie wzrosły w II kwartale o 127% w porównaniu z II kwartałem 2019 r. Tymczasem przychody witryn internetowych, które obsługują fizyczne sklepy, ale nie oferują opcji odbioru, wzrosły tylko o 54%.

Świadome zakupy w trudnym czasie
Podczas gdy duży wzrost ruchu, jaki notuje się np. w okresie wakacyjnym, oznacza zazwyczaj spadek współczynnika konwersji, drugi kwartał 2020 zmienił ten trend. W porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. sprzedawcy detaliczni odnotowali 37% wzrost ruchu w kanale cyfrowym, a wskaźnik konwersji osiągnął 3%, co oznacza wzrost o 35% w stosunku do zeszłorocznego poziomu 2,2% (przy czym serwisy zdrowotne i kosmetyczne osiągnęły konwersję na poziomie blisko 4,1%).

Więcej rabatów
Globalna skala przecen nadal rosła w II kwartale, wzrastając o 13% w porównaniu z II kwartałem 2019 r. do średnio 18%. Największe prawdopodobieństwo pojawienia się rabatów dotyczyło artykułów odzieżowych (średnio 22% w całym kwartale), a następnie artykułów luksusowych (17%). Natomiast najmniejsze rabaty zanotowała kategoria "gry i zabawki" oraz artykuły wyposażenia wnętrz - odpowiednio 9% i 10% (średnia).

Zakupy w Internecie
Konsumenci w drugim kwartale 2020 częściej niż w poprzednim zwracali się w kierunku kanałów cyfrowych. Od drugiego kwartału 2019 r. globalne wydatki na artykuły pierwszej potrzeby (w tym żywność, środki higieny osobistej i inne artykuły powszechnie dostępne w sklepach spożywczych) w formacie cyfrowym wzrosły o 154%, w porównaniu z 66% wzrostem wydatków na inne towary. Ponieważ ludzie na całym świecie nadal spędzają czas w domu, popyt na rozrywkę i komfort pozostał wysoki. Przychody w kategorii "Zabawki i gry" wzrosły w II kwartale o 181% w porównaniu do poprzedniego roku, a wydatki na artykuły gospodarstwa domowego wzrosły o 134%. Co ciekawe, kategoria "Zdrowie i uroda" utrzymała tempo wzrostu na poziomie 138%.

Cały raport

Źródło: Salesforce

O e-commerce czytaj także:
- Raport GS1 Polska - e-handel i outsourcing obsługi logistycznej
- UPS doręcza w soboty
- Nowy magazyn e-commerce na Słowacji

Ostatnio zmieniany w wtorek, 21 lipiec 2020 11:15
Zaloguj się by skomentować