Zaloguj się

Ekologiczny transport Żywca

Ekologiczny transport Żywca Fot. Grupa Żywiec

Grupa Żywiec i OMEGA Pilzno rozpoczęły współpracę w zakresie ekologicznego transportu. Piwo Żywca przewożą teraz cztery samochody ciężarowe napędzane skroplonym gazem ziemnym (LNG). Wspólny projekt ma na uwadze dbałość o środowisko, a jego celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz pyłów w dystrybucji piwa.

Transport odpowiada za 20-25% światowej emisji dwutlenku węgla. Ograniczenie jego emisji w tym sektorze jest bardzo trudne ze względu na zależność od paliw ropopochodnych. Coraz więcej jest jednak prób zmiany transportu na bardziej ekologiczny. Grupa Żywiec nawiązała współpracę z firmą OMEGA Pilzno w zakresie pilotażu ekologicznego transportu. W ramach wspólnego projektu dystrybucję piwa z browarów w Żywcu oraz Leżajsku obsługują cztery samochody ciężarowe Iveco napędzane skroplonym gazem ziemnym. Stosowanie LNG jako napędu w pojazdach przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o około 20-25% oraz spadku emisji tlenków azotu do nawet 85%. Jest to więc paliwo zdecydowanie ekologiczniejsze.

- Od lat stawiamy na zrównoważony rozwój, a podjęta współpraca z OMEGA Pilzno jest kolejnym krokiem w walce ze zmniejszeniem emisji CO2. Dzięki samochodom ciężarowym LNG Iveco nie tylko zredukujemy emisję gazów, ale także przyczynimy się do poprawy jakości powietrza. Ciekły gaz LNG jest znacznie bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne paliwo, wciąż jednak największym wzywaniem jest rozwój infrastruktury, który obecnie ogranicza nasze możliwości wykorzystania tej technologii. Jest to początek wspólnej współpracy z firmą OMEGA Pilzno - pierwsze auta będą obsługiwać okolice Leżajska i Żywca - powiedziała Karolina Tarnawska, dyrektor ds. zakupów w Grupie Żywiec.

Grupa Żywiec zdecydowała się na pierwsze dostępne na rynku ekologiczne i unikalne rozwiązanie wykorzystujące 40-tonowe zestawy ciężarowe Omega Pilzno złożone z ciągników siodłowych napędzanych LNG oraz specjalnych naczep o obniżonej masie własnej. Takie pojazdy dodatkowo wyposażone są w opony o zmniejszonych oporach toczenia. Omega Pilzno ma w swojej ofercie 50 pojazdów ciężarowych napędzanych skroplonym gazem ziemnym, które pozwalają na znaczne obniżenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery w porównaniu do ciężarówek wykorzystujących silniki Diesla.

- Wiemy, że biznes jest gotowy, by wziąć na siebie zadania związane z ochroną środowiska. Dużo mówi się o tym, że małe, codzienne decyzje ludzi wpływają na naturę w ogromnym stopniu. Podobnie jest z dużymi decyzjami firm, choćby w kwestii wyboru niskoemisyjnego sposobu transportu towarów. Dajemy naszym klientom ekologiczną alternatywę, której potrzebują choćby do realizacji swoich celów związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz korporacyjną polityką środowiskową - powiedział Adam Godawski, wiceprezes Grupy Omega Pilzno.

Pilotażowy projekt nowoczesnych samochodów napędzanych LNG jest kolejnym działaniem skupionym na strategii zrównoważonego rozwoju. Hasłem firmy jest "Warzymy Lepszy Świat", ponieważ jej celem jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla w produkcji i dystrybucji piwa, ograniczenie ilości wody wykorzystywanej do produkcji piwa oraz umożliwieniu konsumentom łatwego oddawania butelek zwrotnych bez paragonu w ramach akcji "Daj butelce drugie Ż". Już od 2014 roku Grupa Żywiec poszerza swoją ekologiczną i niskoemisyjną dystrybucję oraz wykorzystuje lekkie naczepy.

Źródło: Grupa Żywiec

O ekologistyce czytaj także:
- Neutralna węglowo logistyka Schleich
- Rejs Volkswagena statkiem zasilanym niskoemisyjnym gazem ziemnym
- Prologis dla środowiska

Ostatnio zmieniany w wtorek, 21 lipiec 2020 14:49
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe