Zaloguj się

Dron nad PKN ORLEN

Dron nad PKN ORLEN Fot. BZB UAS

Koncern PKN ORLEN testuje drona, który ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa infrastruktury logistycznej. Od kwietnia bezzałogowy statek powietrzny monitoruje rurociąg Wrocław - Ostrów Wielkopolski. Projekt realizowany jest w ramach programu akceleracyjnego Space3ac Scale Up II.

Projekt opracowany został przez polską spółkę technologiczną BZB UAS. Dzięki pilotażowym lotom drona wykonano serię misji lotniczych o łącznej długości około 180 km. Fotogrametryczne zdjęcia o wysokiej rozdzielczości i zgromadzone dane umożliwiły stworzenie mapy obszaru przebiegu rurociągu. Uzyskany materiał został wykorzystany w pracy programu bazującego na sztucznej inteligencji, który w sposób zautomatyzowany przeprowadza stosowne analizy. Ich efektem jest lokalizacja potencjalnych zagrożeń dla infrastruktury przesyłowej należącej do PKN ORLEN. Algorytmy systemu pozwalają zidentyfikować różnice tła oraz elementów o ostrych krawędziach, co pozwala ustalić, czy miała miejsce ingerencja sił natury, czy człowieka.

- Inteligentne systemy, wykonujące jednocześnie pracę automatycznie, cyklicznie i z coraz większą dokładnością, stanowią alternatywę dla tradycyjnych metod przeprowadzania inspekcji infrastruktury. Wyniki pilotażowego wdrożenia bezzałogowego statku powietrznego są obiecujące. PKN ORLEN jest otwarty na implementowanie kolejnych innowacyjnych rozwiązań w różnych obszarach biznesowych, dlatego postawiliśmy na współpracę z młodą polską technologiczną spółką. W ten sposób wspieramy również rozwój ekosystemu startupów w Polsce - powiedziała Patrycja Panasiuk, dyrektor Biura Innowacji PKN ORLEN.

System oparty na uczeniu maszynowym został opracowany i przetestowany w ramach programu akceleracyjnego Spcae3ac Scale Up II. Jego celem jest integracja biznesowa średnich i dużych przedsiębiorstw oraz innowacyjnych startupów.

Źródło: PKN ORLEN

O dronach czytaj także:
- Transformacja dronowa nabiera tempa
- Polska cyfrowa rewolucja w obsłudze dronów
- Drony w walce z COVID-19 - Ciekawe wdrożenie UPS FLIGHT FORWARD i CVS na Florydzie

Ostatnio zmieniany w środa, 22 lipiec 2020 15:10
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe