Zaloguj się

Magazyny buforowe poszukiwane

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Magazyny buforowe poszukiwane Fot. DACHSER

Rośnie zainteresowanie magazynami buforowymi i składowaniem tymczasowym. Taki trend spowodowany jest próbą przygotowania się firm na jesienno-zimowe szczyty zakupowe. Obawy o zaopatrzenie podsycają prognozy drugiej fali pandemii, która może spowodować ponowne wstrzymanie dostaw z Azji.

- W branży magazynowej podstawą są umowy wieloletnie, teraz coraz więcej firm poszukuje dodatkowej powierzchni magazynowej na krótko: pół roku, rok. Najczęściej od jesieni, tak aby objąć okres nadchodzących szczytów zakupowych. Są to zapytania o rezerwację miejsca w magazynie albo umowy na składowanie czasowe ze wskazaniem konkretnego terminu. To zainteresowanie płynie m.in. ze strony przedsiębiorców, którzy głównie sprowadzają towar z Chin albo producentów i dystrybutorów środków czystości. Inne źródło to firmy europejskie, które w razie potrzeby mogą z polskich magazynów zaopatrywać swoje rynki, np. niemiecki czy czeski - twierdzi Anna Czyżewska z zespołu logistyki kontraktowej DACHSER Polska.

Większe zainteresowanie magazynami buforowymi miało miejsce w marcu-kwietniu i było skutkiem pandemii. Ograniczenia w handlu, zmiany popytu, zablokowane dostawy z Azji i niektórych krajów UE zmusiły przedsiębiorców do szukania nowych rozwiązań logistycznych. Buforów poszukiwali także dostawcy popularnych europejskich platform e-commerce.

- W marcu i kwietniu nagle napłynęła fala nowych zapytań o składowanie tymczasowe i "bufory" od zaraz, co przełożyło się na stan wypełnienia naszych magazynów. Niemalże z dnia na dzień powiększyliśmy stoki magazynowe, które były dodatkowym zabezpieczeniem sprzedaży naszych klientów na rynki Europy Zachodniej. Powodem dywersyfikacji zapasów było zachowanie płynności dostaw w obliczu pandemii. Jednolity system magazynowy w DACHSER daje nam możliwości szybkiego transferu z jednego magazynu do drugiego - powiedział Łukasz Skroński, konsultant ds. logistyki kontraktowej DACHSER Polska.

Po okresie stabilizacji firmy już przymierzają się do zrobienia zapasów na jesień i szukają dodatkowych powierzchni magazynowych. DACHSER w Polsce prowadzi magazyny multicustomer w: Warszawie, Sosnowcu, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Rzeszowie. Wszystkie obiekty są połączone z terminalami przeładunkowymi, tzw. cross-dockami. Korzystają z nich przede wszystkim krajowi eksporterzy i importerzy, zlecając operatorowi obsługę swoich dostaw zagranicznych - od magazynowania po transport.

Źródło: DACHSER

O rynku powierzchni magazynowych czytaj także:
- InPost na czele najemców powierzchni magazynowych w Polsce
- Polska warta inwestycji
- Raport AXI IMMO - polski rynek magazynowy w I kwartale 2020
- Raport Cushman & Wakefield - Marketbeat Polska - I kwartał 2020 roku

Ostatnio zmieniany w wtorek, 28 lipiec 2020 14:47
Zaloguj się by skomentować