Zaloguj się

Zarządzanie magazynem małym i dużym

  •  Artykuł sponsorowany
  • Kategoria: Logistyka

Skuteczne zarządzanie przestrzenią magazynową wymaga przede wszystkim organizacji, przygotowania i utrzymania właściwego porządku. To właśnie te kwestie mogą zadecydować o powodzeniu firmy – dbanie o nie to absolutna podstawa. Warto skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, takich jak informatyczny system zarządzania magazynem.

Systemy ERP dostarczane przez Comarch
W trakcie webinaru mieliśmy okazję zapoznać się z ofertą spółki Comarch w zakresie zarządzania magazynem. System Comarch ERP to jeden z najważniejszych produktów firmy – jego zadaniem jest pomoc w organizowaniu zarówno materiałów, jak i wykonywanej pracy.

W ofercie Comarchu znajdziemy propozycje rozwiązań ERP dla mniejszych i większych przedsiębiorstw. Dla najmniejszych firm odpowiednim wyborem będzie ERP XT. Popularny system ERP Optima to z kolei rozwiązanie przeznaczone dla przedsiębiorstw o średnich rozmiarach. Największe spółki skorzystają z opcji ERP XL i ERP Enterprise – to produkty, które pozwolą wejść na wyższy poziom zarządzania. Wariant Enterprise skierowany jest do firm, które opierają się na współpracy międzynarodowej.

Wsparcie dla średnich przedsiębiorstw
Oprogramowanie Comarch ERP Optima zapewnia szereg opcji przydatnych w zarządzaniu firmą. Wśród nich warto wymienić możliwość wyboru różnych sposobów rozliczenia materiałów z magazynu – dostępne metody to FIFO, LIFO i AFCO.

FIFO (first in, first out) – rozliczenie od pierwszego przedmiotu danego typu, który został umieszczony w magazynie. Możemy spotkać się także z nazwami metoda kolejki lub metoda ceny najwcześniejszej,
LIFO (last in, first out) – przeciwieństwo poprzedniej metody – w tym przypadku wydanie przedmiotu księgowane jest według wartości ostatnio przyjętego towaru. Inna nazwa tego rozliczenia sposobu to metoda ceny najpóźniejszej,
AVCO (average cost) – metoda rozliczenia bazująca na wyliczeniu ceny średniej.

Decyzja o skorzystaniu z konkretnego wariantu jest uwarunkowana przede wszystkim zmiennością cen towarów oraz ilością materiałów zużywanych przy produkcji. System Comarch ERP Optima oferuje także pomoc w zadaniach takich jak inwentaryzacja czy obsługa przedmiotów objętych kaucją. System pozwala na kontrolę nad wieloma magazynami jednocześnie – nawet jeśli nie znajdują się w tej samej lokalizacji. Oprogramowanie Comarchu jest ponadto zintegrowane z firmami kurierskimi, co znacznie ułatwia proces wysyłki towarów.

Rozszerzona oferta dla większych firm
Comarch ERP XL to system dla większych przedsiębiorstw, który rozszerza funkcjonalność ERP Optima. Opcja dzielenia towarów na kategorie ABC/XYZ pozwala na usystematyzowane układanie towarów według wyników sprzedaży. Dzięki temu otrzymujemy szybki przegląd najbardziej opłacalnych produktów. Warto też wspomnieć o tym, że Comarch ERP XL pozwala na dokładny nadzór nad transportem towarów oraz szczegółowe rozliczenie kosztów przewozu. Proces przenoszenia produktów między magazynami firmy składa się z dwóch etapów – potwierdzenie jest wymagane zarówno przy wydaniu towaru, jak i w momencie przyjęcia go w innej lokalizacji. Obsługa programu jest bardzo prosta i intuicyjna. System oferuje także integrację z programami dostępnymi na urządzeniach przenośnych.

Comarch Magazynier to jeszcze większe ułatwienie pracy magazynu
Doskonałym rozwiązaniem dla mniejszych, nieskomplikowanych magazynów, jest aplikacja Comarch Magazynier. Jest ona powiązana z systemem Comarch ERP XL, umożliwiając realizację zadań na urządzeniach mobilnych. Funkcjonalność aplikacji obejmuje między innymi ewidencję przyjęć, wydań i przesunięć, obsługę inwentaryzacji i dostęp do informacji o konkretnych partiach produktów. Z jej pomocą pracownicy odpowiedzialni za zarządzanie magazynem mogą pracować bezpośrednio przy towarze. Wśród dodatkowych funkcji warto zwrócić uwagę na dostęp do opcji nadrealizacji. To działanie, które polega na wydaniu większej ilości produktu, niż zaplanowano. Głównym atutem aplikacji jest prosty interfejs, który w przejrzysty sposób przeprowadza pracownika przez procesy dotyczące obsługi magazynu.

Aplikacja Comarch WMS – krok dalej w zarządzaniu magazynem
Comarch WMS to pakiet dwóch rozwiązań – WMS Zarządzanie i WMS Magazynier – który świetnie sprawdzi się w większych i bardziej skomplikowanych magazynach. To także dobry wybór dla przedsiębiorstw korzystających z różnych jednostek miary. Aplikacja WMS Magazynier jest wykonana w podobnej stylistyce jak wcześniej opisywane rozwiązanie. Dzięki temu przeniesienie się na bardziej skomplikowane narzędzie wraz ze wzrostem złożoności naszego magazynu nie będzie stanowiło żadnego problemu. System WMS umożliwia ponadto dostosowanie komunikatów wyświetlanych w danych sytuacjach, a także kontrolę nad ekranami widocznymi dla magazyniera w trakcie wykonywania poszczególnych zadań.

Comarch WMS Zarządzanie to oprogramowanie w postaci aplikacji webowej. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z niego na różnego rodzaju urządzeniach – zarówno na tabletach i smartfonach, jak i sprzętach dedykowanych do pracy magazyniera. Program pozwala także na przydzielanie pracownikom różnych zadań i stopni uprawnień związanych z ich umiejętnościami lub posiadanymi dokumentami. WMS Zarządzanie to ogrom możliwości – zachęcamy do zapoznania się z nagraniem z webinaru, na którym przedstawione zostało działanie systemu.
Firma Comarch prowadzi również prace nad okularami, które miałyby pomagać w tej pracy, niejako rozszerzając naszą rzeczywistość w trakcie pracy.

Najnowsze rozwiązania w branży magazynowej – rozszerzona rzeczywistość i sztuczna inteligencja
Niezwykle interesującym aspektem systemu Comarch WMS są funkcje sztucznej inteligencji. Program samodzielnie uczy się na podstawie naszych wcześniejszych działań. Dzięki analizie przedmiotów, które wcześniej pojawiły się w magazynie, możliwe jest automatyczne dodawanie nowych towarów do odpowiednich kategorii. Aplikacja uczy się też kwestii takich jak dopasowanie ról do pracowników. Tak nowoczesne rozwiązania pomogą nam udoskonalić wykorzystanie przestrzeni w magazynie i zwiększyć wydajność firmy.

Technologia rozwija się niesamowicie szybko – nie ominęło to także branży magazynowej. Firma Comarch prowadzi prace nad specjalnymi okularami opartymi na rozwiązaniach rozszerzonej rzeczywistości. Takie urządzenie docelowo umożliwi automatyczne skanowanie towarów, co przełoży się na kolejne usprawnienia w kwestii funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zapraszamy do zapoznania się z webinarium poprowadzonym przez Piotra Kurowskiego, Product Managera Comarch WMS i Comarch Magazynier.

Ostatnio zmieniany w środa, 29 lipiec 2020 13:07
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe