Zaloguj się

Nestlé i European Clean Trucking z misją zrównoważonego transportu drogowego

European Clean Trucking Alliance skupia organizacje pozarządowe, spedytorów, logistyków i firmy zajmujące się towarami konsumpcyjnymi, by wspólnie działać na rzecz dekarbonizacji transportu drogowego w Unii Europejskiej. Jego nowym partnerem została firma Nestlé.

Sojusz European Clean Trucking Alliance wzywa rządy do inwestowania w ekologiczny transport. Ograniczanie emisji CO2 i zanieczyszczenia powietrza spowodowanych transportem drogowym pomoże zrealizować cele Europejskiego Zielonego Ładu (ang. European Green Deal) i sprawi, że Europa będzie pierwszym kontynentem, który osiągnął neutralność emisyjną.

- Cieszymy się, że jesteśmy jednym z członków-założycieli European Clean Trucking Alliance. Poprawa wydajności naszego transportu i dystrybucji ma kluczowe znaczenie, jeśli chcemy osiągnąć zerową emisję netto dwutlenku węgla do 2050 roku. Od 2014 roku zmniejszyliśmy emisję CO2 w logistyce w Europie o ponad 10%. Posiadanie większej liczby pojazdów bezemisyjnych i wymaganej infrastruktury pomoże przyspieszyć ten postęp - powiedział Paul Lammers, dyrektor ds. łańcucha dostaw w Nestlé na Region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

- Trzeba włożyć wiele pracy, aby przezwyciężyć ograniczenia techniczne. Z powodzeniem działaliśmy na rzecz ekologicznego miejskiego transportu autobusowego, co jest pierwszym ważnym krokiem. Było to jednak możliwe na krótkich, przewidywalnych trasach pojazdów, o czym nie ma mowy w przypadku ciężkiego transportu drogowego na dalekie odległości. Aby osiągnąć nasz cel, potrzebujemy ścisłej współpracy wszystkich podmiotów: przedsiębiorstw, przemysłu wytwórczego i organów regulacyjnych - twierdzi Adam Jarubas, polski poseł Parlamentu Europejskiego.

Firma Nestlé już w ubiegłym roku podjęła działania w celu zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, zobowiązując się do osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych do 2050 roku.
Niedawno otwarte Europejskie Centrum Planowania Transportu (ang. European Transportation Planning Hub) pomaga efektywniej zarządzać całym transgranicznym transportem Nestlé w Europie. Optymalizacja zasobów transportowych, jak ekonomiczniejsze napełnianie ciężarówek i łączenie tras zmniejszają liczbę przejechanych pustych kilometrów.
Firma sukcesywnie wymienia flotę aut służbowych na samochody hybrydowe, co w przeciągu 2 lat zaowocuje ograniczeniem emisji dwutlenku węgla aż o 30%.
Działania w celu minimalizowania wpływu transportu na środowisko prowadzi także Nestlé Waters z zakładem rozlewniczym w Nałęczowie. Firma m.in. eliminuje załadunek samochodów z klasą emisji spalin Euro 3 i Euro 4 na rzecz samochodów z bardziej przyjaznymi środowisku klasami Euro 5 i Euro 6. Nestlé Waters korzysta także z lekkich naczep, którymi można przewozić więcej ton towaru bez zwiększonego zużycia paliwa. Natomiast dzięki współpracy z innymi firmami i klientami w ramach backhaulingu, tworzone są optymalne trasy i domknięte kółka transportowe, pozwalające redukować liczbę przejazdów bez ładunku. Te same korzyści środowiskowe przynosi także projekt Drop Trailer, maksymalnie optymalizujący proces załadunkowy w magazynie. Puste naczepy ładowane są w nocy, a następnie odbierane przez kierowców w dzień, gdzie cała operacja nie trwa dłużej niż pół godziny.
W miarę możliwości Nestlé rezygnuje z transportu drogowego i korzysta z alternatywnych środków transportu. We Francji firma zmniejszyła równowartość 27 000 przejazdów ciężarówek rocznie, zmieniając transport drogowy swoich marek wodowych Perrier na pociąg elektryczny.
Firma stara się też wybierać paliwa alternatywne i elektryczne ciężarówki. We Włoszech Nestlé współpracuje ze swoimi partnerami transportowymi, aby korzystać z ciężarówek napędzanych skroplonym gazem ziemnym (LNG). Nestlé bierze także udział we wdrażaniu technologii elektrycznych ciężarówek, szczególnie przeznaczonych na krótkie trasy.

Źródło: Nestlé

O ekologii w transporcie czytaj także:
- Ekologiczny transport Żywca
- Rejs Volkswagena statkiem zasilanym niskoemisyjnym gazem ziemnym
- Pierwszy transport naczep pociągiem na trasie Niemcy - Polska - Litwa

Ostatnio zmieniany w środa, 29 lipiec 2020 14:33
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe