Zaloguj się

87 stacji LNG z kartą DKV

Zwolnienie ciężarówek na gaz z opłat drogowych do 2023 roku przez niemiecki Bundesrat zachęciło przewoźników do inwestycji w pojazdy napędzane LNG, co dodatkowo łączy się z obniżeniem kosztów paliwa. Problem stanowi jednak ograniczony dostęp do bezpiecznych punktów ładowania. Operator kart paliwowych DKV wyszedł z inicjatywą rozszerzenia sieci punktów ładowania LNG, w których można płacić kartą, do 87 lokalizacji w całej Europie.

- Jako firma, której szczególnie bliskie są kwestie środowiskowe, już pięć lat temu zaczęliśmy inwestować w poszerzanie akceptacji karty o stacje LNG - mówi Michał Bałakier, dyrektor generalny DKV Euro Service. - Obok energii elektrycznej, LNG stanowi drugi rodzaj paliwa alternatywnego, który zmienia strukturę flot ciężarowych. Dziś kolejni nasi klienci decydują się na zakup flot na gaz ziemny, liczących nawet kilkadziesiąt pojazdów.

W pierwszej połowie 2020 r. średnie ceny za litr LNG wahały się od 0,67 euro w Estonii do 1,05 euro we Francji. Oszczędności na paliwie mogą więc wynieść, w zależności od klasy wagowej, od 9,3 nawet do 18,7 centa za kilometr w porównaniu z pojazdem z silnikiem diesla Euro 6.
Do popularyzacji gazu ziemnego przyczyniła się też polityka innych państw. W Austrii np. LNG nie podlega już podatkowi od paliw kopalnych.
Najbardziej rozwinięta infrastruktura stacji LNG dostępnych na kartę DKV znajduje się we Włoszech, Holandii i we Francji, a także w Niemczech, Estonii i Belgii. W niektórych krajach kartami można płacić w większości dostępnych punktów, jak np. w Holandii - na 18 z łącznej liczby 24 stacji.

- Do sieci DKV włączamy przede wszystkim stacje LNG położone w głównych korytarzach transportowych - mówi Mariusz Derdziak, kierownik sprzedaży DKV Euro Service. - To samo dotyczy Polski, gdzie już wkrótce kartą DKV będzie można zapłacić na stacji Citronex w Zgorzelcu.

W Polsce w potrzebną infrastrukturę inwestują firmy, które dysponują dużą flotą LNG. Citronex posiada obecnie 10 ciągników LNG, a już niebawem wzbogaci się o kolejne 20. Firma wykorzystuje je do przewozów na terenie całej Europy. Na swojej stacji w Zgorzelcu - pod marką Dyskont Paliwowy - Citronex jeszcze w tym roku zbuduje dwa podwójne dystrybutory LNG, przy których będzie możliwe samoobsługowe tankowanie czterech aut jednocześnie. Operator buduje obecnie zbiorniki LNG o pojemności 80 m sześc. i wysokości 16 m.

Źródło: DKV Euro Service

O LNG czytaj także:
- Transport LNG drogą morską jako jeden z elementów łańcucha dostaw gazu
- LNG paliwem przyszłości w branży transportowej
- ELMEX inwestuje we flotę pojazdów Scania LNG

Ostatnio zmieniany w czwartek, 30 lipiec 2020 10:59
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe