Zaloguj się

Magazyny rosną mimo pandemii

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka

W pierwszej połowie 2020 r. powstało około 1,06 mln m kw. nowej powierzchni magazynowej. Mimo spowolnienia gospodarki spowodowanej epidemią koronawirusa wynik zbliżony jest do osiągniętego w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Budowa trwa
Deweloperzy w 2020 roku są wciąż aktywni. Pod koniec czerwca br. w budowie znajdowało się nieco ponad 1,9 mln m kw. powierzchni magazynowej. Zabezpieczone zostały także tereny pod kolejne planowane inwestycje, m.in. firma Panattoni zakupiła 14,8 ha gruntu w Polsce Centralnej. Popyt na magazyny również wciąż jest duży. Całkowity wolumen transakcji najmu wyniósł 2,48 mln m kw., co stanowi wzrost o 28,6% w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku.

- Polski rynek nowoczesnej powierzchni magazynowej pozostaje atrakcyjny dla inwestorów i deweloperów, a co za tym idzie, w dalszym ciągu rozwija się w sposób dynamiczny. To obszar, który w najmniejszym stopniu, spośród pozostałych rynków nieruchomości komercyjnych w Polsce, odczuł negatywne skutki globalnej pandemii COVID-19 - mówi Dominika Jędrak, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International.

Warszawa, Śląsk i Centrum najbardziej popularne
Dominującymi rynkami magazynowymi w Polsce pozostają niezmiennie: Warszawa, Górny Śląsk oraz Polska Centralna. Na koniec I połowy 2020 r. całkowita podaż ukształtowała się na nich odpowiednio na poziomie: 4,64 mln m kw., 3,44 mln m kw. oraz 3,16 mln m kw. W ciągu pierwszych 6 miesięcy br. w Polsce Centralnej wynajęto 423 tys. m kw., na Górnym Śląsku 417,6 tys. m kw., zaś w warszawskiej II strefie 397,6 tys. m kw. Rośnie także zainteresowanie deweloperów mniejszymi rynkami, takimi jak: Lublin, Olsztyn czy Rzeszów.
Na koniec I połowy 2020 r. współczynnik pustostanów dla polskiego rynku magazynowego wyniósł 6,7%, notując tym samym wzrost o 1,6 p.p. w porównaniu do tego samego okresu w 2019 r. Znajduje się on jednak w trendzie spadkowym w stosunku do stanu z końca marca br.
W strukturze transakcji dominowały nowe umowy (54%). Znaczny udział przypadł także na renegocjacje oraz umowy typu BTS, które stanowiły odpowiednio 23% i 17% popytu. Pod względem sektorów działalności najemców liderami były branża 3PL (22%), e-commerce (21%) oraz handlowa (19%).

- Mamy do czynienia ze stopniowym wzrostem zainteresowania najemców powierzchniami magazynowymi mogącymi spełniać wymogi komercyjnych "data center". W drugim kwartale br. zostały zawarte dwie umowy najmu przez firmy świadczące tego typu usługi, w tym wynajem 21,1 tys. m kw. powierzchni w warszawskim kompleksie Gate One Business Park na okres 15 lat - mówi Agnieszka Bogucka, analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International.

Rynek magazynowy jest bezpieczny
W planach do końca 2020 r. jest zakończenie budowy 50% powierzchni, których już dziś realizacja jest prawie na ukończeniu. Z dużym prawdopodobieństwem do końca br. całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczy więc granicę 20 mln m kw.

- Przewidujemy, że mimo dynamicznie zmieniającej się sytuacji w całej gospodarce, rynek nowoczesnej powierzchni magazynowej wciąż będzie stosunkowo odporny na negatywne skutki pandemii, a projekty, które tymczasowo zostały wstrzymane, zostaną w większości zrealizowane. Inwestycje w nieruchomości magazynowe są i w dalszym ciągu pozostaną atrakcyjną opcją lokaty kapitału - mówi Maciej Chmielewski, senior partner, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International.

Źródło: Colliers International

O rynku powierzchni magazynowych czytaj także:
- Magazyny buforowe poszukiwane
- InPost na czele najemców powierzchni magazynowych w Polsce
- Polska warta inwestycji

Ostatnio zmieniany w czwartek, 30 lipiec 2020 13:58
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe