Zaloguj się

Pierwszy polski robot do walki z koronawirusem

  •  Oprac. MK
  • Kategoria: Logistyka
Pierwszy polski robot do walki z koronawirusem fot. Łukasz Giza

Samodzielnie jeździ, omija przeszkody i dezynfekuje - w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu pracuje pierwszy polski robot mobilny UV-C, skonstruowany przez inżynierów z wrocławskiej firmy ControlTec, który w bezpieczny sposób wspomaga dezynfekcję pomieszczeń.

Autonomiczne urządzenie pozwala na kompleksową dezynfekcję pomieszczeń z bakterii i wirusów - w tym koronawirusa SARS-CoV-2. To pierwszy taki robot krajowej produkcji na służbie w polskim szpitalu.

- Ze względu na to, iż wykonujemy badania obrazowe pacjentów z COVID-19, w sposób oczywisty podnosi poziom bezpieczeństwa naszej pracy, a urządzenie pracuje zdalnie w czasie wolnym od pracy z pacjentami. Daje nam bezcenną możliwość łatwego i szybkiego odkażenia powierzchni, aparatury i pomieszczeń: zarówno diagnostycznych jak i dróg komunikacyjnych - ocenia Magdalena Śliwińska, specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej i kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej WSS im. J. Gromkowskiego.

Szpitale od dawna używają promieniowania UV typu C do odkażania i sterylizacji. Ten rodzaj promieniowania unieszkodliwia koronawirusa w ciągu kilkunastu sekund, a w ciągu kilku minut całkowicie go likwiduje. Niestety, używanie stacjonarnych urządzeń UV-C, takich jak wolnostojące lampy, jest niebezpieczne dla personelu z uwagi na konieczność przebywania w tzw. strefie brudnej oraz narażania się na światło ultrafioletowe. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na polskiego robota mobilnego.

- Połączyliśmy jeżdżącą platformę z systemem szesnastu lamp UV-C. Stworzyliśmy do tego autorskie oprogramowanie użytkowe. Tak wykonany robot ma wiele zalet: przede wszystkim skuteczność, łatwość obsługi i zdalne sterowanie - wymienia Grzegorz Góral, wiceprezes i założyciel firmy ControlTec.

Personel nie musi przebywać w skażonym pomieszczeniu podczas pracy robota, tym samym nie naraża się na działanie promieniowania. Zaprogramowany robot wykona zadanie samodzielnie. Wystarczy otworzyć mu drzwi, choć i to może zrobić sam, o ile obiekt zintegruje go z własną siecią. Wówczas potrafi nawet przywołać windę. Odkażane pomieszczenie można zamknąć. Będąc w środku, robot automatycznie uruchomi lampy, zdezynfekuje wnętrze i powiadomi o zakończeniu pracy.

Jedną z głównych cech robota jest możliwość tworzenia map pomieszczeń i stref do dekontaminacji. Raz sporządzone mapy i wyznaczone trasy przejazdu wysyłane są do chmury, skąd mogą być przekazywane na kolejne roboty, które w razie potrzeby potrafią działać w systemie floty. Urządzeniem zarządza się za pomocą dołączonej mobilnej aplikacji lub za pośrednictwem strony internetowej - praktycznie z dowolnego miejsca na świecie. Nowoczesne oprogramowanie umożliwia personalizację robota i dostosowanie jego pracy do indywidualnych potrzeb oraz zadań specjalnych. Robot sprawdza się nie tylko w pomieszczeniach i na korytarzach szpitalnych bez obecności personelu i pacjentów. Można wykorzystywać go do automatycznej, szybkiej, precyzyjnej i skutecznej dekontaminacji szkół, biur, hal przemysłowych, pokoi hotelowych, restauracji, galerii handlowych, lotnisk i wszystkich innych miejsc, gdzie przebywają ludzie.

 

O robotyzacji pisaliśmy więcej w czasopiśmie Logistyka 1/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w wtorek, 04 sierpień 2020 15:32
Zaloguj się by skomentować