Zaloguj się

Poczta Polska i WCBKT SA uruchomiły nowe linie technologiczne na Okęciu

W lipcu br. zakończył się proces uruchomienia dwóch linii technologicznych Cargo w obiektach Poczty Polskiej na terenie Portu Lotniczego Okęcie we współpracy z Wojskowym Centralnym Biurem Konstrukcyjno-Technologicznym SA. Wielkość ładunku pocztowego przechodzącego przez warszawskie lotnisko wynosi 15 tys. ton w skali roku.

Linie technologiczne zostały zaprojektowane wspólnie przez Pocztę Polską i WCBKT SA. Realizacja dostawy i montażu spoczywała na WCBKT SA. Linia technologiczna Cargo składa się z systemu stelaży stałych oraz mobilnych i służy do obsługi, formowania oraz rozformowania palet i kontenerów lotniczych podczas załadunku i rozładunku przesyłek. Konstrukcja linii to zestaw stelaży rolkowych i kołowych do palet lotniczych, specjalistycznego wózka trzywidłowego do ich transportu oraz przyczep do przewozu palet lotniczych po płycie lotniska. Wykorzystanie tych linii przyczyni się do poprawy jakości oraz bezpieczeństwa realizowanych procesów dystrybucji przesyłek lotniczych.

- Inwestycja pozwoli na poprawę jakości obsługi przesyłek naszych klientów. Zakup ten zbiegł się z przeprowadzką do nowej siedziby naszego działu zajmującego się wymianą ładunków lotniczych. Dzięki zaangażowaniu WCBKT SA w ten projekt, dostawa i montaż zaprojektowanych linii technologicznych odbyła się bardzo szybko tj. niespełna 3 miesiące od daty podpisania umowy - mówi Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Dział Wymiany Ładunków Lotniczych Poczty Polskiej zajmuje się ekspediowaniem i przyjmowaniem ładunków pocztowych kierowanych drogą lotniczą, pośredniczy również w tranzycie międzynarodowym poczty - w ramach umowy z jednym z przewoźników lotniczych. Poczta lotnicza przewożona jest w specjalistycznych kontenerach, na paletach lotniczych oraz luzem na przyczepach. Pracownicy Poczty Polskiej przeprowadzają kontrolę bezpieczeństwa przesyłek, a następnie transportują przyczepy lub wózki z kontenerami, paletami po płycie lotniska do samolotów.

Część ładunków dostarczanych z lotnisk zagranicznych dostarczana jest również drogą lądową do warszawskiej sortowni. Zaprojektowane przez WCBKT SA linie zostały zainstalowane również w tej lokalizacji, gdzie będą służyły do sprawnego opracowywania ładunków międzynarodowych.
- W związku z wciąż postępującym rozwojem transportu powietrznego i samochodowego w Polsce, WCBKT SA stawia na dodatkową specjalność, jaką obok urządzeń do obsługi wszystkich typów statków powietrznych użytkowanych w SZ RP, a także samolotów cywilnych, jest wyposażanie hangarowo-lotniskowe w tym m.in. linie technologiczne do terminali Cargo - mówi Piotr Kisiel, prezes Zarządu WCBKT SA.

W związku z rozbudową Portu Lotniczego Okęcie wszystkie działania realizowane przez Pocztę Polską zostały przeniesione do nowo wyremontowanej hali na terenie LS Cargo Park tuż przy lotnisku, o powierzchni ponad 1,5 tys. m kw. Wielkość ładunku pocztowego przechodzącego przez tę jednostkę wynosi 15 tys. ton w skali roku.

Źródło: Poczta Polska

 

O transporcie lotniczym czytaj także:

- Technologiczne wdrożenia programu SESAR
- Z Warszawy do Singapuru - nowe połączenie LOT Cargo

Ostatnio zmieniany w środa, 05 sierpień 2020 13:05
Zaloguj się by skomentować