Zaloguj się

Dobre tempo realizacji Krajowego Programu Kolejowego

10 tys. pracowników i ponad 3 tys. maszyn jest codziennie zaangażowanych przy realizacji Krajowego Programu Kolejowego. PKP Polskie Linie Kolejowe SA utrzymują dobre tempo inwestycji mimo trwającej pandemii. 85% projektów Krajowego Programu Krajowego o wartości 76 mld zł już zostało zakończonych lub obecnie znajduje się na zaawansowanym etapie realizacji. Dzięki inwestycjom kolej staje się dostępniejsza, bezpieczniejsza i coraz bardziej konkurencyjna.

- W dobrym tempie realizowane są inwestycje z Krajowego Programu Kolejowego, które zwiększają dostępność i możliwości kolei zarówno w regionach, jak i na trasach międzynarodowych. Wraz z nową perspektywą gotowe będą kolejne przetargi, które już przygotowują PKP Polskie Linie Kolejowe SA - powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
Codziennie na sieci kolejowej realizowane są roboty o wartości ponad 40 mln zł. W 2020 r. PLK planują nakłady na poziomie kilkunastu miliardów złotych. Zachowanie ciągłości realizacji inwestycji, ogłaszanie nowych przetargów i podpisywanie umów pozwala na utrzymanie stabilności na rynku budowlanym.
- Nie zwalniamy tempa i kontynuujemy realizację Krajowego Programu Kolejowego. Obecnie na budowach realizujemy roboty o łącznej wartości ponad 51 mld zł. Zakończyliśmy prace o wartości około 14 mld zł. Oznacza to, że 85% KPK to projekty zakończone i na zaawansowanym etapie realizacji - stwierdził Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK SA.

Realizacja KPK idzie w parze z myśleniem o kolejnej perspektywie. W 2021 r. spółka PLK będzie gotowa do ogłoszenia przetargów na realizację robót budowlanych dla 26 projektów inwestycyjnych za kwotę ok. 36 mld zł. Ponadto w 2022 roku gotowych będzie kolejnych 6 dokumentacji technicznych dla projektów o wartości ok. 11 mld zł. W trakcie realizacji są 33 dokumentacje dla projektów nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej o wartości ok. 93 mld zł.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

 

O infrastrukturze transportowej czytaj także:

- Automatyzacja procesu monitorowania stanu środków transportu
- Interoperacyjność transportu kolejowego w krajach Unii Europejskiej - wybrane aspekty

Ostatnio zmieniany w czwartek, 06 sierpień 2020 09:49
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe