Zaloguj się

Zapotrzebowanie na magazyny na rekordowym poziomie

Epidemia zwiększyła zainteresowanie zakupami online, a przerwa w handlu stacjonarnym i niepewność dotycząca dostaw produktów skłoniła firmy do zabezpieczania większej ilości powierzchni. W efekcie wzrosło zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową, której w I połowie 2020 r. wynajęto niemal 2,43 mln m kw. To rekordowa ilość, o 25% więcej, niż w tym samym okresie zeszłego roku i o 6% więcej, niż w najbardziej intensywnym dotychczas półroczu w 2018 roku - wskazuje najnowszy raport CBRE "Rynek powierzchni magazynowych w Polsce". Łącznie mamy obecnie w kraju 19,5 mln m kw. nowoczesnej przestrzeni przemysłowo-logistycznej, a prognozy wskazują, że do końca roku przekroczymy 20 mln m kw.

- Wbrew obawom, wyniki za pierwszą połowę roku na rynku magazynowym okazały się bardzo dobre. Umowy są nadal podpisywane, a ich liczba w pierwszym półroczu była większa niż w latach ubiegłych. Widzimy silne zainteresowanie ze strony klientów z branży e-commerce, ale także ze strony firm produkcyjnych różnych sektorów. Można powiedzieć, że w magazynach i logistyce wirusa nie ma. Wśród deweloperów widać większą ostrożność przy rozpoczynaniu nowych inwestycji magazynowych. Nadal zabezpieczają działki w tych sprawdzonych, jak i mniej popularnych lokalizacjach, ale rozpoczęcie budowy jest silniej uwarunkowane znalezieniem najemcy - powiedziała Beata Hryniewska, szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni przemysłowo-logistycznej w I półroczu 2020 r. przekroczyły 19,5 mln m kw., co świadczy o tym, że w ciągu ostatnich pięciu lat przybyło tyle samo powierzchni magazynowej, co przed rokiem 2015. W budowie znajduje się obecnie ponad 1,9 mln m kw. nowoczesnej powierzchni przemysłowo-logistycznej w całej Polsce, co jest poziomem porównywalnym do tego z końca zarówno 2019 r., jak i 2018 r. Zapotrzebowanie na taką przestrzeń w I połowie 2020 r. było rekordowe i wyniosło 2,43 mln m kw. Dodatkowo niemal 244 tys. m kw. powierzchni magazynowej wynajęto krótkookresowo. Widać jednak większą ostrożność przy rozpoczynaniu nowych inwestycji przez deweloperów - w drugim kwartale rozpoczęła się budowa 345 tys. m kw., czyli o połowę mniej niż w trzech pierwszych miesiącach roku.

Najwięcej magazynów przybędzie w miejscach, które już od kilku lat wiodą prym pod względem dostępnej powierzchni. To województwa śląskie i mazowieckie, w których powstaje po ponad 400 tys. m kw. przestrzeni logistycznej. Wyjątkowo intensywnie rozwija się sama Warszawa, gdzie buduje się dwa razy więcej niż jeszcze rok temu - aż 125 tys. m kw. Zdaniem ekspertów CBRE to efekt rosnącego znaczenia magazynów miejskich, tzw. "ostatniej mili" i trendu dopasowania inwestycji do konkretnych potrzeb najemcy. Dużo przestrzeni przybędzie także w województwach lubuskim i pomorskim, w których w sumie powstaje prawie 500 tys. m kw. budynków magazynowych.
- Dotychczasowa stabilna pozycja rynku magazynowego oraz jego dynamiczny rozwój w ostatnich latach, napędzany stale przez sprzedaż internetową, pozwolił zminimalizować negatywne skutki koronawirusa. Praca w centrach logistycznych nie została zakłócona i dotknięta skutkami lockdownu, a branże takie jak firmy logistyczne czy kurierzy od końca pierwszego kwartału notowały większą aktywność w związku z zamknięciem tradycyjnych centrów handlowych oraz ograniczeniem wychodzenia ludzi z domów. Widać również większą aktywność najemców z sektora centrów danych i przewidujemy, że będzie ona jeszcze przybierała na sile - dodaje Beata Hryniewska.

Źródło: CBRE

 

O powierzchniach magazynowych czytaj także:

- Panattoni Business Center Łódź III wynajęty w całości
- Raport AXI IMMO - polski rynek magazynowy w I kwartale 2020
- Raport Cushman & Wakefield - Marketbeat Polska - I kwartał 2020 roku

Ostatnio zmieniany w czwartek, 06 sierpień 2020 10:31
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe