Zaloguj się

W Jarostach otwarto nowy magazyn tranzytowy dla IKEA

  •  Oprac. MK
  • Kategoria: Logistyka

W Centrum Dystrybucyjnym IKEA w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego, jednym z największych centrów dystrybucji IKEA na świecie, które odpowiada za dostawę mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz do 28 lokalizacji IKEA na 11 rynkach, powstał magazyn tranzytowy o powierzchni 12,5 tys. m kw.

Nowy magazyn będzie służył do przeładunków i krótkoterminowego przechowywania dostaw tranzytowych, czyli skonsolidowanych przesyłek, które wymagają przeładowania i wysłania do sklepów w ciągu 24 godzin. Magazyn ma 180 metrów długości i 67 metrów szerokości. Jest wyposażony w 36 standardowych doków oraz 24 doki z długim najazdem. Dzięki takiej infrastrukturze Centrum Dystrybucji jest gotowe na załadunki i rozładunki naczep standardowych oraz naczep niskopodwoziowych typu MEGA. Duża liczba doków oraz lustrzany układ stref magazynowych pozwoliły zwiększyć przepustowość tranzytu w Jarostach do 1,8 miliona metrów sześciennych rocznie.

- Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że udało się rozbudować magazyn naszego Centrum Dystrybucji, co pozwoli nam usprawnić nasze operacje cross-dockingu, realizowane na rampach rozładunkowo-załadunkowych, na których się koncentrujemy. Dodatkowa przestrzeń oraz układ nowego budynku z pewnością zwiększy dostępność produktów IKEA, oraz skróci czas realizacji przeładunków. Naszym celem jest poprawa naszej produktywności, obniżenie kosztów oraz przede wszystkim zwiększenie jakości obsługi sklepów IKEA na wszystkich rynkach, które wspieramy - mówi Rafał Nowak, Lider Projektu Centrum Dystrybucyjnego.Nowy budynek tranzytowy został zrealizowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz certyfikacją BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), która jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych metod oceny budynków w Europie pod kątem rozwiązań jakościowych i ekologicznych. Ponadto ogrzewanie hali oparte jest na geotermalnych pompach ciepła, a w toaletach zastosowano spłukiwanie szarą wodą. Jeszcze w tym roku na terenie centrum powstanie również farma fotowoltaiczna o mocy 770 kWP, która będzie największą inwestycją w obszarze zrównoważonego rozwoju w Jarostach w ostatnich latach.

Wszystkie rampy znajdujące się na magazynie zostały wyposażone w system blokady zaparkowanych ciężarówek, który chroni operatora wózka widłowego przed odjazdem lub odsunięciem naczepy w trakcie trwania załadunków. Dodatkowa przestrzeń oraz szerokie drogi przejazdowe również podniosą bezpieczeństwo pracowników obiektu. Ponadto, magazyn wyposażony jest w nowoczesne systemy zabezpieczenia przeciwpożarowego.

O inwestycjach magazynowych czytaj także:
- Panattoni Business Center Łódź III wynajęty w całości
- Magazyny rosną mimo pandemii
Rośnie łódzki gigant Amazona
- Nowe centrum logistyczne DB Schenker w Luksemburgu

 

Ostatnio zmieniany w piątek, 07 sierpień 2020 08:19
Zaloguj się by skomentować