Zaloguj się

Naukowcy Politechniki Śląskiej chcą usprawnić podróże

Naukowcy Politechniki Śląskiej chcą usprawnić podróże Fot. Pixabay

Zespół naukowców Politechniki Śląskiej pracuje nad aplikacją, która usprawni podróże dzięki analizie danych o wszystkich możliwych środkach transportu. System umożliwi np. wybór ekologicznego wariantu podróży.

Aplikacja ETPlanner ma być częścią systemu powstającego w międzynarodowym projekcie badawczo-rozwojowym Electric Travelling. Jednym z założeń tego przedsięwzięcia jest wsparcie wdrażania elektromobilności w obszarach miejskich.

- Produktem finalnym ma być cały system informatyczny wspomagający zarówno osoby podróżujące, jak i władze lokalne. Będzie on składał się z kilku modułów - mówi Grzegorz Sierpiński z Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej.

Aplikacja ETPlanner będzie służyć mieszkańcom i pomoże w planowaniu podróży od drzwi do drzwi, z algorytmem optymalizowania tras uwzględniającym pojazdy elektryczne. Kolejne przygotowywane elementy systemu są przeznaczone dla władz lokalnych: ETCharge - moduł wskazujący potrzeby rozwoju sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych na podstawie faktycznych podróży; ETSim - symulator różnych scenariuszy na wybranym obszarze, w oparciu o dane z ETPlannera oraz ETReport - moduł raportowy prezentujący wyniki symulacji.
Aplikacja będzie zbierać dane z wszystkich źródeł udostępnionych przez operatorów środków transportu. Będzie brać pod uwagę dane o komunikacji publicznej, formach transportu osobistego (własny rower, hulajnoga itp.) i współdzielonego, a także infrastrukturze transportu elektrycznego. Dzięki temu zaprezentuje podróżnym wszystkie możliwości transportu dostępne na danym obszarze.

- Próbujemy integrować wszystkie rodzaje przemieszczeń i dać pełną informację osobie podróżującej. Funkcją planera jest przy tym możliwość priorytetyzacji konkretnego sposobu podróżowania na konkretnym obszarze lub konkretnej trasie. Aplikacja towarzysząca planerowi pozwoli też optymalizować całe łańcuchy dziennych podróży - wyjaśnia Grzegorz Sierpiński.

Kolejną funkcją jest planowanie podróży ekologicznej, czyli minimalizującej emisję szkodliwych substancji. Pod kątem podróży elektrycznymi środkami transportu wskazywane będą m.in. szacowane zużycie energii oraz dane na temat potrzeb i możliwości w zakresie ładowania.
ETPlanner, w odróżnieniu od innych dostępnych planerów, ma faktycznie zbierać dane o wszystkich dostępnych formach podróżowania i przetwarzać je, wymagając od użytkownika podania jedynie podstawowych informacji.
Dostęp systemu do danych o różnych sposobach podróży zapewni popularny standard GTFS, w którym dynamicznie mogą być np. dostarczane dane o komunikacji miejskiej.

- Kwestia umówienia z operatorami, żeby chcieli te dane udostępnić - to już będzie w zakresie władz lokalnych, które będą chciały taki planer wdrażać - zastrzegł Sierpiński.

Rozwiązanie ma być gotowe do końca roku i będzie udostępniane władzom lokalnym. Nie zapadły jeszcze decyzje, czy aplikacja będzie udostępniona bezpłatnie. Zależy to od hiszpańskiego lidera projektu - firmy Saitec Engineering.
Partnerami konsorcjum są: firma doradcza FactorCO2 i hiszpański ośrodek badawczy DeustoTech, Politechnika Śląska, Uniwersytet Techniczno-Ekonomiczny w Budapeszcie, Uniwersytet Technologiczny w Delft oraz holenderska firma doradcza Over Morgen. Projekt jest kontynuacją przedsięwzięcia Green Travelling koncentrującego się na podróżach ekologicznych. Projekt Electric Travelling jest realizowany w ramach programu ramowego Horyzont 2020, w inicjatywie ERA-NET Cofund Electric Mobility Europe. Strona polska otrzymała w nim dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło: PAP

O projektach transportowych czytaj także:
- Innowacyjny projekt InSecTT dla bezpiecznej żeglugi
- Projekt m2 - innowacyjny wagon towarowy

 

Więcej o transporcie przyszłości przeczytać będzie można w najbliższym numerze czasopisma Logistyka 4/2020.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 17 sierpień 2020 14:47
Zaloguj się by skomentować