Zaloguj się

HYFLEXPOWER - magazynowanie energii w formie wodoru

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
HYFLEXPOWER - magazynowanie energii w formie wodoru Fot. Smurfit Kappa

HYFLEXPOWER to pierwszy na świecie projekt dotyczący magazynowania energii w formie wodoru. Udział w tym innowacyjnym projekcie badawczym bierze udział, znana na rynku opakowań, firma Smurfit Kappa.

W należącej do Smurfit Kappa papierni Saillat we Francji zostanie zainstalowany elektrolizer zintegrowany z turbiną wodorową, wytwarzającą zarówno energię elektryczną, jak i cieplną. Zadaniem elektrolizera jest umożliwienie zamiany nadwyżek energii odnawialnej w wodór, który następnie będzie wykorzystany do ponownej produkcji energii elektrycznej, i zasilenie nią sieci elektroenergetycznej.
Dziś dużo uwagi poświęca się zmniejszaniu skutków zmian klimatycznych i upowszechnianiu idei wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych, jak wiatr, słońce i wodór. Jednym z głównych wyzwań związanych z transformacją energetyki jest jednak zdolność magazynowania zmiennych zasobów energii odnawialnej.
Celem przeprowadzenia innowacyjnych badań we francuskiej papierni Saillat jest udowodnienie, że wodór można wytwarzać z energii odnawialnej i, co ważne, magazynować oraz ponownie wykorzystać, a docelowo zastąpić nim w 100% gaz ziemny, używany obecnie przez systemy elektrociepłownicze.
W działania projektowe zaangażowanych jest kilka firm i organizacji, w tym: francuski koncern energetyczny Engie Solutions, Siemens Gas and Power, Centrax, ARTTIC i Niemiecka Agencja Kosmiczna (DLR) oraz europejskie uniwersytety (Uniwersytet w Atenach, Uniwersytet w Lund, Uniwersytet Duisburg-Essen, a także UCL w Londynie). Koszt projektu wynosi 15,2 mln euro, z czego dwie trzecie środków pochodzi z unijnego programu Horyzont 2020 prowadzonego w zakresie badań naukowych i innowacji.

- W Smurfit Kappa kładziemy duży nacisk na innowacje i poprawę naszej efektywności energetycznej, dlatego cieszymy się, że zostaliśmy wybrani do udziału w tym projekcie - powiedział Laurent Sellier, dyrektor operacyjny Smurfit Kappa Paper & Board Europe. - Nasz zakład w Saillat ma optymalną powierzchnię oraz posiada zintegrowany system elektrociepłowniczy, dlatego też jest idealnym miejscem do przeprowadzenia tego przełomowego eksperymentu badawczego. Cieszy nas też myśl o współpracy ze wszystkimi uczestnikami przedsięwzięcia i chcemy dołożyć wszelkich starań, by ten projekt zakończył się sukcesem oraz otworzył drogę do przejścia z paliw kopalnych na źródła bezemisyjne w światowym sektorze energetycznym.

Uczestnicy projektu pracują nad nowymi technologiami dla całego procesu "power-to-X-to-power", czyli sposobu na gromadzenie i przekształcanie nadwyżek energii elektrycznej. Elektrolizer zainstalowany we francuskim zakładzie w Saillat będzie służyć do magazynowania nadmiaru odnawialnej energii elektrycznej w postaci "zielonego" wodoru. W okresach dużego zapotrzebowania wodór będzie z kolei wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej, która posłuży do zasilania sieci.
Projekt będzie realizowany w kilku etapach. W pierwszym, w 2021 roku, zbudowany zostanie elektrolizer. Działania pilotażowe i uruchomienie turbiny nastąpią w roku 2022.

Źródło: Smurfit Kappa

O energii odnawialnej czytaj także:
- PKN ORLEN rozpoczął badanie dna Bałtyku
- DB Schenker otworzył w Dubaju centrum logistyczne zasilane w pełni energią słoneczną

Ostatnio zmieniany w środa, 19 sierpień 2020 15:38
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe