Zaloguj się

Trzy dekady z kodem kreskowym

  •  Materiały Partnera - GS1 Polska
  • Kategoria: Wieści z GS1
Trzy dekady z kodem kreskowym GS1 Polska

Jubileuszowy raport roczny GS1 Polska podsumowuje 30-lecie istnienia GS1 w Polsce. Publikacja opisuje szczegółowo sposób wykorzystania globalnych standardów oraz przedstawia korzyści ich stosowania dla firm - identyfikowalność produktów oraz usprawnienia łańcuchów produkcyjno-logistycznych.

 - Standardy GS1 stanowią globalny język biznesu. Już 2 miliony firm na świecie korzysta z naszych rozwiązań, a ponad 100 000 000 produktów posiada numer GTIN. Międzynarodowe know-how pomaga, ale i zobowiązuje. Celem GS1 jest pomoc polskim firmom we wdrażaniu globalnych standardów - komentuje Jarosław Gulowaty, dyrektor logistyki kontraktowej, Fresh Logistics Polska, przewodniczący Rady GS1 Polska.

Data-driven retail
W handlu detalicznym zastosowanie unikatowego oznaczenia umożliwiło swobodną bezobsługową sprzedaż omnikanałową (np. w firmie Bio Family). System GS1 pozwala też śledzić poszczególne etapy produkcji żywności (np. w Winnicy Turnau i Sushi Factory), wymieniać dane między dostawcami na skalę globalną (jak w Carrefour) oraz ograniczyć marnowanie żywności (jak w sieci Żabka).
W handlu online GTIN od GS1 ułatwia znalezienie produktów przez wyszukiwarkę, a także pozwala wychwycić podrabiane produkty. GTIN (kod EAN) zapewnia wzrost współczynnika konwersji strony o 20% oraz wzrost współczynnika klikalności oferty o 40%. Nic dziwnego zatem, że kody EAN stały się standardem rynkowym w najpopularniejszych polskich sklepach internetowych i marketplace'ach, jak: Allegro, EMPIK, eMAG oraz światowych - Amazon.

- Parafrazując słynny cytat "data is the new oli" my - jako GS1 - mówimy, że to ustandaryzowane dane są paliwem napędowym gospodarki cyfrowej. Wspólnie wykorzystywane standardy w identyfikacji i komunikacji w łańcuchach dostaw nigdy nie były tak ważne jak obecnie - mówi dr inż. Elżbieta Hałas, członkini zarządu GS1 Polska.

Kody dla sprawności procesów i bezpieczeństwa
Raport roczny opisuje stosowanie standardów GS1 w zakresie: towarów konsumenckich, e-commerce, TSL, ochronie zdrowia, przemysłu, wojska czy administracji. Autorzy raportu pokazują, jak znaczący wpływ mają kody na automatyzację procesów i wzrost przejrzystości informacyjnej w całym łańcuchu dostaw, powołując się na konkretne wdrożenia, m.in. w PEKAES.
Zastosowanie automatycznej identyfikacji w oparciu o kody kreskowe wchodzi coraz śmielej do administracji państwowej. Już od 1 stycznia 2021 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi standard GS1 do transportu gotówki w bankach i na Poczcie Polskiej. Standardy GS1 obowiązują już dostawców zamówień dla polskiej armii.
Standardy GS1 wspierają nie tylko sprawność procesów, ale także bezpieczeństwo. Ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny w ochronie zdrowia. GS1 DataMatrix to podstawa w realizacji tzw. dyrektywy fałszywkowej.

Uczestników wciąż przybywa
Dane cyfrowe usprawniają procesy biznesowe, a umiejętne ich przetwarzanie zapewnia przewagę konkurencyjną. Przedsiębiorstwa dostrzegają te korzyści i dlatego w 2019 r. w Systemie GS1 Polska zarejestrowały się 4223 nowe firmy, w tym 426 zdecydowało się na wdrożenie elektronicznej wymiany danych.

- Rolą GS1 Polska jest wsparcie Uczestników w zwiększeniu ich konkurencyjności oraz ekspansji zagranicznej za sprawą standardów GS1 i wiedzy na temat globalnych trendów. Dlatego jubileuszowy raport nie tylko przedstawia standardy i rozwiązania, ale i możliwości, jakie dajemy naszym Uczestnikom, aby za tymi trendami podążać - podsumowuje Joanna Redmer, prezes Fundacji GS1 Polska.


Jubileuszowy raport roczny GS1

O GS1 czytaj także:
- Raport GS1 Polska - e-handel i outsourcing obsługi logistycznej
- Magia niepowtarzalnych 13 cyfr, czyli rzecz o numerze GTIN

Ostatnio zmieniany w piątek, 21 sierpień 2020 09:41
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe