Zaloguj się

Przetarg na realizację Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Przetarg na realizację Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej Ministerstwo Infrastruktury

Dzięki dodatkowym środkom rządowym powstanie droga ekspresowa S6 - Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła postępowanie przetargowe na jej wykonanie.

Inwestycja będzie realizowana w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych. Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej S6 będzie dwujezdniową drogą ekspresową, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, z rezerwą pod trzeci pas. Trasa będzie miała około 32 km długości. Została ona podzielona na dwa odcinki realizacyjne: Chwaszczyno - Żukowo (16,3 km) oraz Żukowo - Gdańsk Południe (16 km), wraz z obwodnicą Żukowa w ciągu DK20.

- Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej to trasa, której budowa pozwoli na usprawnienie układu komunikacyjnego Trójmiasta i Pomorza Gdańskiego. Dzięki niej ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony poza tereny zurbanizowane i zwiększy się bezpieczeństwo ruchu drogowego - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dzięki Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej przejazd od strony autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S7 w kierunku zachodnim i północnym województwa pomorskiego będzie bezpieczny i komfortowy. Umożliwi on ruch tranzytowy na dalsze odcinki trasy S6 w kierunku Lęborka, Słupska i Koszalina oraz zapewni dostępność komunikacyjną terenów leżących wzdłuż obecnej drogi krajowej nr 20. Odblokowane zostaną centra Żukowa i Chwaszczyna, a istniejąca obwodnica Trójmiasta w ciągu drogi ekspresowej S6 będzie częściowo odciążona.

- Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej to najważniejsza inwestycja drogowa, na którą czeka województwo pomorskie - dodał wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Trasa OMT rozpocznie się na węźle Chwaszczyno, który jest budowany w ramach odcinka S6 Bożepole Wielkie - Gdynia. Będzie prowadziła na wschód od drogi krajowej nr 20 w pobliżu Żukowa i dalej na południe od drogi krajowej nr 7 w kierunku węzła Gdańsk Południe na S7 Południowej Obwodnicy Gdańska i S6 Obwodnicy Trójmiasta. Integralną częścią tej inwestycji będzie obwodnica Żukowa, o parametrach drogi GP (główna o ruchu przyspieszonym).
Przetargi na kolejne odcinki dróg ekspresowych, stanowiących kontynuację S6: Bożepole Wielkie - Lębork, Lębork - Słupsk oraz rozbudowa obwodnicy Słupska do dwóch jezdni będą ogłoszone jeszcze w tym roku. Przetargi na odcinki S6 od obwodnicy Słupska do Koszalina ruszą w 2021 roku.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

O inwestycjach drogowych czytaj także:
- 100 i więcej obwodnic
- Nowe odcinki Via Carpatia

Ostatnio zmieniany w piątek, 21 sierpień 2020 08:26
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe