Zaloguj się

Logistyka wyprzedzająca według ERICSSON

Logistyka wyprzedzająca według ERICSSON Fot. Ericsson

Firma Ericsson opracowała raport "Pre-emptive logistics - the road ahead" dotyczący tzw. logistyki wyprzedzającej. Z badań wynika, że są już podejmowane próby rozwoju branży logistycznej w tym kierunku.

67% przedstawicieli branży logistycznej twierdzi, że w ciągu najbliższych 5 lat będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję i analizę danych w celu dopasowania potrzeb logistycznych do możliwości operacyjnych, a 19% już robi to w jakimś stopniu. 64% respondentów twierdzi również, że w ciągu najbliższych 3-5 lat wprowadzi transport towarów z wyprzedzeniem.

Zielone światło dla logistyki wyprzedzającej
Logistyka wyprzedzająca opiera się na szerokiej analizie danych sprzedażowych, rynkowych oraz działań konkurencji czy też informacji z lokalnego i globalnego środowiska ekonomicznego. Prognozowanie popytu na produkty i usługi odbywa się, zanim jeszcze klienci podejmą decyzje zakupowe. Taką możliwość przynosi rozwój analizy Big Data, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Dzięki logistyce wyprzedzającej dostawy towarów mogą być uruchamiane proaktywnie. Ulepszony czas planowania pozwala natomiast na bardziej efektywny i zrównoważony wybór metod transportu, np. wykorzystanie okresów niskiego natężenia ruchu lub optymalny załadunek towarów.

- Dystrybucja towarów z wyprzedzeniem będzie możliwa dzięki połączeniu technologii internetu rzeczy, sztucznej inteligencji oraz komunikacji w czasie rzeczywistym w standardzie 5G. Logistykę wyprzedzającą należy postrzegać jako coś więcej niż tylko odchudzoną, zoptymalizowaną kosztowo dostawę towarów "just-in-time". Prawdziwie wyprzedzający przepływ logistyczny powinien obsłużyć ogromne globalne zmiany zarówno w nawykach konsumpcyjnych, jak i w kwestii dostaw. Wprowadzenie takiego systemu logistycznego będzie wymagało od rynku zmiany podejścia i większej otwartości na współpracę między konkurentami - mówi Marcin Sugak, ekspert firmy Ericsson.

Istotne 5G
Łączność i komunikacja w całym łańcuchu logistycznym są kluczowymi wymogami przy tworzeniu rozwiązań z zakresu logistyki wyprzedzającej. Bezprzewodowa łączność komórkowa 5G w czasie rzeczywistym może zapewnić odpowiednie warunki technologiczne niezbędne do stworzenia kompleksowego rozwiązania. W zależności od potrzeb, centra logistyczne i magazynowe można wzbogacić o lokalne rozwiązania w zakresie łączności, takie jak prywatne sieci 5G. Technologie Internetu rzeczy lub technologie bliskiego zasięgu, np. Bluetooth, mogą zapewnić ekonomiczną i energooszczędną komunikację między wieloma czujnikami i urządzeniami stosowanymi zarówno w przestrzeniach magazynowych, jak i wewnątrz pojazdów. Na tych technologiach opierać się mogą skanery towarów podczas rejestrowania przepływu palet czy kontenerów na każdym etapie łańcucha dostaw.

Priorytety inwestycyjne
Cyfryzacja, łączność i ulepszone narzędzia logistyczne są ważnymi czynnikami umożliwiającymi rozwój całej branży - twierdzą osoby decyzyjne w sektorze logistycznym, które wzięły udział w badaniu. Najważniejszym priorytetem inwestycyjnym jest uzyskanie ulepszonych narzędzi logistyki cyfrowej, a następnie wdrożenie łączności bezprzewodowej jako bazy umożliwiającej korzystanie z tych narzędzi. Te dwie technologie będą miały kluczowe znaczenie dla wyeliminowania obecnych problemów z widocznością w łańcuchu dostaw. Wzmocnią one również zaawansowaną analizę operacyjną, optymalizację tras i zarządzanie ryzykiem. Dwie trzecie ankietowanych dostrzega również wielki potencjał w technologii Blockchain, która mogłaby potencjalnie poprawić procesy logistyczne, gdyby była wykorzystywana w efektywny sposób w zakresie zużycia energii elektrycznej.
Według firmy Berg Insight na świecie używanych jest ponad 25 mln kontenerów w transporcie intermodalnym i ponad 14 mln przyczep. Szacuje się, że do 2023 r. jedna trzecia przyczep i 15% kontenerów będzie podłączona do sieci.

- Patrząc na wyniki badania firmy Ericsson, te wartości wydają się być zachowawcze. W miarę jak świat staje się coraz bardziej połączony, istnieje coraz więcej możliwości poprawy logistyki poprzez wykorzystywanie danych zebranych i udostępnionych w łańcuchu logistycznym przez wszystkich uczestników - mówi Marcin Sugak.

Technologia 5G i jej perspektywy w Polsce
Ericsson posiada obecnie 100 komercyjnych umów i kontraktów 5G z operatorami, z czego 58 to publicznie ogłoszone umowy. 56 sieci na pięciu kontynentach już funkcjonuje. Ericsson jest również liderem w standaryzacji 5G, z większością udziałów dla 4G i 5G. Według analizy firmy prawnej Bird & Bird Ericsson posiada największą liczbę znaczących patentów SEP (standard-essential patent) związanych z 5G na świecie.
W Polsce technologia 5G jest już dostępna, ale nie ma jeszcze przydzielonych odpowiednich pasm i częstotliwości. Sprzęt firmy Ericsson jest gotowy do pracy w sieci 5G już od 2015 r. dzięki aktualizacji za pomocą zdalnej instalacji oprogramowania. Do tej pory do operatorów na całym świecie wysłanych zostało ponad 5 mln anten 5G.
Komisja Europejska oczekuje, że do 2025 r. kraje członkowskie będą posiadać szerokie pokrycie siecią 5G. W lutym 2020 r. Ericsson ogłosił uruchomienie komercyjnej sieci 5G z operatorem Polkomtel oraz badawczej sieci na Politechnice Łódzkiej. Ericsson prowadzi również testy 5G z innymi operatorami i podmiotami w Polsce.

"Pre-emptive logistics - the road ahead"

Źródło: Ericsson

 O technologii 5G czytaj także:
- Jaki będzie transport w przyszłości?
- Rewolucja 5G - kto będzie bezpiecznie świadczyć usługę?

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 24 sierpień 2020 10:21
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe