Zaloguj się

E-autostrada w Niemczech

E-autostrada w Niemczech Fot. Scania

W pobliżu Frankfurtu otwarto pierwszy zelektryfikowany odcinek autostrady w Niemczech. Sieć trakcyjna w pełni współdziała z pięcioma hybrydowymi pojazdami Scania R 450, które wyposażone są w pantografy. Jedną z tych ciężarówek dostarczono niedawno do firmy Knauf - niemieckiego producenta materiałów budowlanych.

- Ten pilotażowy projekt dobrze wpisuje się w nasze zobowiązanie do odpowiedzialnego korzystania z wszystkich zasobów. Mamy nadzieję, że w jego wyniku uzyskamy informacje, które pomogą nam wzmocnić zrównoważony charakter naszych procesów logistycznych, szczególnie w obszarach metropolitalnych - podkreśla Christoph Dorn, dyrektor Grupy Knauf.

Pozostałe cztery pojazdy należą do firm: Schanz, Meyer Logistics, Contargo i Merck. Wszystkie codziennie poruszają się w ruchu na pięciokilometrowym, zelektryfikowanym odcinku autostrady A5. Dane, które gromadzą pojazdy, zostaną wykorzystane do zbadania korzyści płynących z e-dróg.

- Pięciokilometrowy autostradowy tor testowy w obu kierunkach może wydawać się bardzo krótki, ale celem tego przedsięwzięcia jest przetestowanie tej technologii - wyjaśnia Heinrich Kerstgens, dyrektor współzarządzający w Contargo, która w czerwcu otrzymała trzeci hybrydowy pojazd Scania na potrzeby pilotażowego projektu.

- Jeśli opinie będą pozytywne i jeśli około jedną trzecią niemieckich autostrad wyposażymy w zelektryfikowane sieci trakcyjne, w przyszłości około 80 procent zarejestrowanych w Niemczech pojazdów ciężarowych będzie mogło pracować w trybie elektrycznym z wykorzystaniem tej technologii. To naprawdę znacząco przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla - dodaje Heinrich Kerstgens.

Segment autostrady A5 w Hesji jest jednym z trzech odcinków z siecią trakcyjną testowanych w Niemczech. Drugi odcinek drogi otwarto w Szlezwiku-Holsztynie (A1) pod koniec 2019 roku. Ostatni test rozpocznie się pod koniec 2020 roku w Badenii-Wirtembergii (B462).

Źródło: Scania

O elektromobilności czytaj także:
- Naukowcy Politechniki Śląskiej chcą usprawnić podróże
- Ruszyła produkcja e-Craftera

 

Więcej o transporcie przyszłości przeczytać będzie można w najbliższym numerze czasopisma Logistyka 4/2020.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 03 wrzesień 2020 15:24
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe