Zaloguj się

Port Gdynia w WindEurope

Port Gdynia w WindEurope Fot. Port Gdynia

Port Gdynia stanie się portem instalacyjnym dla polskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Tym samym Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA stał się członkiem WindEurope - największej organizacji związanej z branżą offshore na świecie.

WindEurope zrzesza ponad 400 członków w 30 krajach. Wśród nich są europejskie porty, w których obsługiwane są elementy morskich farm wiatrowych. Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA ma ambitny plan, by stać się pierwszym polskim portem na mapie zielonej energii pochodzącej z farm wiatrowych.
Morskie farmy wiatrowe na polskiej części Bałtyku mają szansę odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej Polski w gospodarce niskoemisyjnej, przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz pomóc w procesie dekarbonizacji. Mają być głównym motorem napędowym rozwoju zielonej energii w Polsce w ciągu 20 lat.
Port Gdynia to uniwersalny, nowoczesny port, który specjalizuje się w obsłudze ładunków drobnicowych, przewożonych w kontenerach oraz w systemie ro-ro. Dysponuje dobrze rozwiniętą siecią połączeń multimodalnych obejmujących zaplecze lądowe, regularne linie żeglugi bliskiego zasięgu oraz połączenia promowe. Jest także ważnym ogniwem w korytarzu VI Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) - uznanej marki w systemach transportowo-logistycznych na całym świecie.
Jego atutem jest też dobra lokalizacja. Leży najbliżej, od strony wschodniej, obszarów morskich w polskiej strefie przybrzeżnej, przeznaczonych do instalacji morskich farm wiatrowych. Pozwala to na rozwój nowej funkcjonalności Portu. Lokalizacja zaplecza logistycznego dla elementów budowy morskich farm wiatrowych w Gdyni spełnia niezbędne wymagania dla tego typu obiektów - DOWNVInD (Distant Offshore Windfarms with No Visual Impact in Deepwater). Port posiada również dobre warunki nawigacyjne do obsługi statków instalacyjnych typu "jack-u" oraz "dynamic positioning". W Gdyni prowadzone są prace nad rozwojem sektora offshore, w szczególności w zakresie możliwości utworzenia zaplecza do obsługi elementów do budowy morskich farm wiatrowych na terenach gminy Kosakowo, Rumia oraz miasta i gminy Gdynia.

Źródło: Port Gdynia

O energii odnawialnej czytaj także:
- HYFLEXPOWER - magazynowanie energii w formie wodoru
- PKN ORLEN rozpoczął badanie dna Bałtyku

Ostatnio zmieniany w czwartek, 27 sierpień 2020 14:04
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe