Zaloguj się

Toyota i PGNiG realizują program wodorowy

Toyota i PGNiG realizują program wodorowy Fot. M. Nowak

Czy wodór stanie się paliwem przyszłości? Toyota Motor Poland oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA będą współpracować przy rozwoju technologii wodorowej w Polsce. Wynikiem porozumienia ma być m.in. pilotażowa stacja tankowania wodorem.

- Uruchomienie pilotażowej stacji tankowania pojazdów wodorem będzie pierwszym krokiem PGNiG w realizacji zaplanowanego przez naszą Grupę Kapitałową programu wodorowego. Przy testowaniu stacji współpracować będziemy z Toyotą, uznanym w świecie motoryzacji partnerem i czołowym producentem pojazdów zasilanych wodorem. Jestem przekonany, że pozwoli nam to przyczynić się do efektywnego rozwoju rynku paliwa wodorowego w Polsce - powiedział Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG.

Badawczy program wodorowy PGNiG został ogłoszony w maju br. Jego realizacja obejmuje produkcję wodoru, w tym "zielonego wodoru" wykorzystującego odnawialne źródła energii, magazynowanie wodoru i jego dystrybucję, a także zastosowania w energetyce przemysłowej. W obszarze zainteresowań programu jest także eksploatacja stacji tankowania pojazdów wodorem. PGNiG podpisało już umowę z konsorcjum polsko-brytyjskim na projekt stacji tankowania wodorem, która powstanie na warszawskiej Woli. Wspólne działanie Toyoty i PGNiG ma doprowadzić do wprowadzenia na polski rynek wodoru jako czystego paliwa dla bezemisyjnych pojazdów elektrycznych z ogniwami paliwowymi.

- Eksploatacja stacji badawczej pozwoli PGNiG na zbudowanie kompetencji wodorowych w zakresie tego typu projektów. Docelowo chcemy wzbogacić naszą ofertę sprzedażową o wodór, także w zakresie paliwa napędowego dla pojazdów, co uzupełniłoby oferowane obecnie CNG i LNG, przyczyniając się do rozwoju nisko- 
i zeroemisyjnej gazomobilności w Polsce - powiedział Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju.

Toyota Motor Poland, jako polski przedstawiciel światowego lidera w zakresie rozwoju technologii wodorowej w motoryzacji, już w przyszłym roku wprowadzi na rynek samochody osobowe Mirai drugiej generacji. Będzie to pierwsze masowo produkowane auto typu sedan na wodór. W stosunku do poprzedniej wersji nowa generacja samochodu z ogniwami paliwowymi ma wydłużony zasięg o 30%, co daje po napełnieniu zbiorników pojazdu zasięg w granicach 650-900 km. Tankowanie trwa zaledwie kilka minut. Auto jest więc funkcjonalne dla użytkowników i przyjazne dla środowiska.

- W motoryzacji mamy obecnie do czynienia z rewolucją, a Toyota jako globalna marka od lat wspiera rozwój całego sektora, m.in. poprzez udostępnianie patentów. Jako Toyota Motor Poland od lat należymy do liderów innowacyjności i elektromobilności. Cieszymy się, że z PGNiG jako naszym partnerem będziemy pracować nad jak najefektywniejszym wykorzystaniem wodoru na wszystkich etapach - twierdzi dr Jacek Pawlak, prezes Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe.

Źródło: Toyota Motor Poland

O energii wodorowej czytaj także:
- HYFLEXPOWER - magazynowanie energii w formie wodoru
- Powstaje wielkogabarytowa ciężarówka na wodór

 

O transporcie przyszłości piszemy więcej w czasopiśmie Logistyka 4/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 31 sierpień 2020 15:31
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe