Zaloguj się

Mercedes-Benz i Amazon w jednym szeregu dla ochrony klimatu

Mercedes-Benz i Amazon w jednym szeregu dla ochrony klimatu Fot. Mercedes-Benz

W 2019 roku Amazon i Global Optimism podpisały Deklarację klimatyczną, której celem jest przyspieszenie realizacji ustaleń porozumienia paryskiego. Inicjatywę popiera Mercedes-Benz i uruchamia własne przedsięwzięcie "Ambition2039".

Klimatyczny sojusz
Deklaracja klimatyczna (The Climate Pledge) zakłada osiągnięcie neutralności węglowej wszystkich firm sygnatariuszy 10 lat przed terminami ustalonymi w porozumieniu paryskim, a więc już w 2040 roku. Firmy popierające akcję regularnie mierzą i raportują emisję gazów cieplarnianych oraz wdrażają strategię dekarbonizacji poprzez zmiany biznesowe i innowacje, jak: poprawa wydajności, energia odnawialna, redukcja materiałów i inne sposoby na redukcję emisji CO2. Podejmują też działania w celu zneutralizowania wszelkich pozostałych emisji za pomocą dodatkowych, wymiernych, rzeczywistych, trwałych i korzystnych społecznie kompensacji w celu osiągnięcia zerowej rocznej emisji CO2 netto do 2040 r. Do Deklaracji klimatycznej przystąpił teraz Mercedes-Benz.

- Dołączając do Deklaracji klimatycznej, budujemy nasz cel, jakim jest konsekwentne dążenie do bezemisyjnej mobilności i zrównoważonej produkcji pojazdów. Razem z Amazon, Global Optimism i innymi sygnatariuszami The Climate Pledge, zobowiązujemy się do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2040 r. - 10 lat przed terminem wyznaczonym przez porozumienie paryskie. Cieszę się, że dzięki temu będziemy w stanie jeszcze bardziej przyspieszyć naszą ofensywę na rzecz zrównoważonego rozwoju - powiedziała Ola Källenius, prezes zarządu Daimler AG i Mercedes-Benz AG.

Ambition2039
W ubiegłym roku Mercedes-Benz wystartował z własną inicjatywę Ambition2039, w której przedstawia swoją strategię na rzecz mobilności neutralnej pod względem emisji CO2. Firma przeanalizowała cały łańcuch wartości, od działu rozwoju po sieć dostawców, własną produkcję i elektryfikację pojazdów aż po energię odnawialną w fazie użytkowania pojazdów elektrycznych. Celem Ambition2039 jest stworzenie neutralnej pod względem emisji CO2 floty nowych samochodów za mniej niż 20 lat. Firma ma więc znaczny udział w dążeniach do spowolnienia zmian klimatycznych. Do końca tego roku portfolio pojazdów Mercedes-Benz będzie obejmować 5 modeli w pełni elektrycznych i ponad 20 hybryd typu plug-in. Od 2022 r. własne fabryki samochodów osobowych i dostawczych Mercedes-Benz będą neutralne pod względem emisji CO2. Dotyczy to ponad 30 fabryk samochodów osobowych i dostawczych na całym świecie. Jednym z ważnych elementów jest produkcja baterii, która od 2022 r. na całym świecie będzie również neutralna pod względem emisji CO2.

Elektryki w służbie Amazona
Amazon docenił starania Mercedes-Benz o zrównoważony rozwój i zamówił ponad 1800 pojazdów elektrycznych Mercedes-Benz Vans. To największe dotychczas zamówienie na elektryczne pojazdy tej marki. Ponad 1800 pojazdów eVito i eSprinter zostanie przekazanych w tym roku do użytku Amazona w całej Europie. Zamówienie obejmuje około 600 średniej wielkości vanów eVito i ponad 1200 dużych furgonów eSprinter, które rozpoczną dostawy do klientów w Europie jeszcze w tym roku.

- Potrzebujemy ciągłych innowacji i partnerstwa ze strony producentów samochodów, takich jak Mercedes-Benz, aby uwolnić od dwutlenku węgla sektor transportu i stawić czoła kryzysowi klimatycznemu. Zamówienie 1800 elektrycznych pojazdów dostawczych Mercedesa stanowi kolejny krok na naszej drodze do zbudowania najbardziej zrównoważonej floty transportowej na świecie. Będziemy działać szybko, aby jeszcze w tym roku wprowadzić te samochody na drogi - mówi Jeff Bezos, założyciel i dyrektor generalny Amazona.

- Bardzo się cieszę, że jeszcze bardziej zacieśniamy naszą wieloletnią współpracę z Amazon i współpracujemy nad przyszłością transportu z wykorzystaniem napędu elektrycznego - twierdzi Marcus Breitschwerdt, szef Mercedes-Benz Vans. - Dzięki eVito i eSprinterowi w naszym portfolio możemy zaoferować pojazdy elektryczne, które pod względem wyposażenia i zasięgu idealnie nadają się do wymagań branży kurierskiej, przesyłek ekspresowych i paczek w zakresie dostawy towarów tzw. ostatniego kilometra. Te samochody dowodzą, że połączenie lokalnej jazdy bezemisyjnej, przekonujących osiągów, komfortu i niskich kosztów eksploatacji jest realne.

Elektromobilność w dostawach tzw. ostatniego kilometra dynamicznie się rozwija. Duży wpływ mają na to usługi kurierskie. Pojazdy elektryczne dobrze sprawdzają się w branży KEP, gdzie trasy planowane są z dużym wyprzedzeniem, trzeba je kontrolować pod względem długości i odległości, a centra dystrybucyjne dostawców usług logistycznych znajdują się zazwyczaj na dość dużych terenach, które umożliwiają uruchomienie odpowiedniej infrastruktury ładowania.
Mercedes-Benz Vans i Amazon Logistics Germany rozpoczęły współpracę na rzecz elektromobilności już w 2018 roku. Mercedes-Benz wraz z firmą Fahrzeug-Werke LUEG AG i innymi partnerami wyposażyli centrum dystrybucyjne Amazon w Bochum w Nadrenii Północnej-Westfalii w infrastrukturę do ładowania. Z kolei w lipcu 2020 r. powstała największa w Europie sieć infrastruktury ładowania, obejmująca łącznie 340 punktów na Amazon Delivery Station w Essen. Amazon i Mercedes-Benz współpracują też na wiele innych sposobów, również na arenie międzynarodowej.
Dzięki wprowadzeniu do portfolio eVito w 2018 i eSprintera w 2019 roku (dane dla rynku niemieckiego), Mercedes-Benz Vans odegrał ważną rolę w segmencie lokalnego bezemisyjnego transportu ładunków na obszarach miejskich. Umiejscowienie akumulatora pod podłogą zapewnia obydwu pojazdom obszerne wnętrze bez żadnych ograniczeń w przestrzeni ładunkowej, co jest szczególnie ważne w przypadku usług dostawczych. Z kolei Mercedes-Benz eVito Tourer (zużycie energii w cyklu mieszanym: 27,8 kWh / 100 km; Emisja CO2 w cyklu mieszanym: 0 g / km), dostępny teraz z silnikiem elektrycznym o wysokim momencie obrotowym i zasięgiem 359 km, a także w pełni elektryczny EQV (zużycie energii w cyklu mieszanym: 28,2 kWh / 100 km; emisja CO2 łącznie: 0 g / km) przyczyniły się do rozwoju lokalnie bezemisyjnych przewozów osób. Obydwa modele doskonale się sprawdzają w transporcie gości hotelowych (shuttle), jako duże taksówki lub pojazdy firm oferujących przejazdy współdzielone. Portfolio lokalnie napędzanych elektrycznie pojazdów Mercedes-Benz Vans uzupełni najnowsza generacja Citana, który oprócz wersji z napędem tradycyjnym, będzie dostępny również w wersji elektrycznej.

Źródło: Mercedes-Benz Polska

O elektromobilności czytaj także:
- Licznik Elektromobilności w Polsce wskazuje progres
- E-autostrada w Niemczech
- Nowy polski Melex
- Izera - szansa dla polskiego sektora motoryzacyjnego

 

O elektromobilności i transporcie przyszłości piszemy więcej w czasopiśmie Logistyka 4/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w wtorek, 01 wrzesień 2020 17:45
Zaloguj się by skomentować