Zaloguj się

Sztuczna inteligencja w magazynach LPP

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Sztuczna inteligencja w magazynach LPP Fot. PSI

Producent oprogramowania dla przemysłu PSI wdrożył w obsługującym e-commerce magazynie LPP innowacyjne rozwiązanie do optymalizacji ścieżki kompletacji zamówień. Pracę w magazynie będą wspomagać algorytmy sztucznej inteligencji.

LPP jest właścicielem znanych marek, takich jak: Reserved, Cropp, House, Mohito, Sinsay i obsługuje rocznie około 11 mln zamówień. Jest też jednym z liderów rynku e-commerce w Polsce i Europie. Rozwój sprzedaży internetowej nabrał szybkiego tempa - coraz więcej osób dokonuje zakupów online. W ubiegłym roku udział sprzedaży internetowej w działalności LPP wyniósł 12%. W tym roku pandemia znacznie wpłynęła na popularność sprzedaży online. To oczywiście cieszy, ale obsługa logistyczna rosnących zamówień jest dużym wyzwaniem. 

- W tej chwili obserwujemy aż czterokrotny wzrost zainteresowania klientów zakupami online. To determinuje konieczność optymalizacji rozwiązań logistycznych i informatycznych, mających na celu sprostanie nowym oczekiwaniom klientów bez uszczerbku na jakości i przede wszystkim szybkości obsługi zamówień internetowych - mówi Jacek Kujawa, wiceprezes zarządu LPP. - Dlatego zdecydowaliśmy się wraz z naszym wieloletnim partnerem biznesowym, firmą PSI Polska, wdrożyć rozwiązanie oparte na algorytmach sztucznej inteligencji, które pozwoli nam istotnie zwiększyć wydajność obsługi zamówień online.

Wykorzystanie mechanizmu uczenia maszynowego, a dokładnie sieci neuronowej opartej o jednostki CNN (ang. Convolutional Neural Network), pozwala w czasie rzeczywistym generować listy produktów potrzebnych do skompletowania zamówienia, wyznaczyć najkrótszą ścieżkę i zaproponować optymalne wykorzystanie zasobów, w tym sprzętu, wózków i czasu pracowników magazynu. Dzieje się to m.in. dzięki zastosowaniu tzw. algorytmu genetycznego, który poprzez aplikację operatorów ewolucyjnych, takich jak krzyżowanie i mutacje, umożliwia stworzenie optymalnej listy kompletacyjnej.

- Dzięki wdrożonemu rozwiązaniu, jak pokazują pierwsze testy, długość ścieżek kompletacyjnych uległa skróceniu o 30%. Przekłada się to również na znaczny wzrost wydajności samego procesu kompletacji w magazynie aż o 12,3% - wyjaśnia Sylwester Dmytriwski, e-commerce fulfillment general manager LPP. - Algorytm nie tylko pozwala na skrócenie drogi potrzebnej do kompletacji zlecenia. Dzięki modułowi sztucznej inteligencji mechanizm "uczy się" w oparciu o posiadane informacje. Przyswaja dane dotyczące magazynu, zamówień i dostępnego personelu. Na tej podstawie grupuje produkty, ułatwiając cały proces.

Źródło: PSI

O sztucznej inteligencji czytaj także:
- Sztuczna inteligencja w transporcie - jak będzie rozwijać się branża TSL?
- INELO realizuje projekt rozwoju sztucznej inteligencji o wartości 7 mln zł

Ostatnio zmieniany w piątek, 04 wrzesień 2020 10:26
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe