Zaloguj się

Flying-V pierwszy raz w przestworzach

Flying-V pierwszy raz w przestworzach Fot. KLM

Holenderskie Linie Lotnicze KLM oraz Politechnika w Delft w Holandii pracują razem nad energooszczędnym samolotem przyszłości Flying-V. Model samolotu w kształcie litery "V" odbył swój pierwszy lot testowy.

Flying-V jest efektem całkowicie odmiennego podejścia do projektowania pasażerskich statków powietrznych. Główną ideą konstruktorów jest maksymalna oszczędność paliwa, a tym samym wydajność i dążenie do bardziej przyjaznego planecie, zrównoważonego lotnictwa przyszłości.
Tego lata Flying-V odbył swój pierwszy lot testowy w bazie lotniczej w Niemczech. Nad akcją czuwał zespół naukowców, inżynierów i pilot dronów z Politechniki w holenderskim Delft. Model o długości 2,76 m, rozpiętości skrzydeł 3,06 m i wadze 22,5 kg jest sterowany zdalnie, podobnie jak dron. Testowy lot poprzedzony był, trwającymi dwa lata, próbami w tunelu aerodynamicznym i na ziemi. Pierwszy lot przebiegł pomyślnie, a zespół badawczy zdobył cenne dane, niezbędne do dalszych prac nad nowym samolotem. Kolejnym krokiem w liczącym 70 stron planie projektowym jest zapewnienie Flying-V zrównoważonego napędu.

- Ten projekt doskonale wpisuje się w naszą inicjatywę Fly Responsible, która oznacza wszystkie dotychczasowe i przyszłe działania KLM na rzecz zrównoważonego rozwoju. Chcemy tworzyć zrównoważone lotnictwo przyszłości, a innowacje są jego niezbędną częścią - powiedział Pieter Elbers, prezes i dyrektor generalny KLM.

Flying-V to projekt wysoce energooszczędnego samolotu długodystansowego. Jego koncepcja opiera się na współcześnie wykorzystywanym modelu Airbusa - A350, który uchodzi obecnie za najbardziej zaawansowany technicznie samolot pasażerski świata. Rzeczywistych rozmiarów Flying-V ma być krótszy od A350, ale ma posiadać tę samą rozpiętość skrzydeł. Podobne rozmiary do standardowego A350 umożliwią maszynie Flying-V korzystanie z istniejącej infrastruktury na lotniskach, takich jak wyjścia z terminala do samolotu i pasy startowe. Samolot ten również bez problemu zmieści się w hangarze przeznaczonym dla A350. Co więcej, Flying-V ma przewozić taką samą liczbę pasażerów - 314 osób w standardowej konfiguracji, a jego ładownie pomieszczą porównywalną objętość cargo - wynoszącą 160 m sześc. Flying-V będzie jednak mniejszy niż A350, co zapewni mu mniejszy opór aerodynamiczny.
Opływowa konstrukcja kadłuba samolotu w kształcie litery "V" zintegruje kabinę pasażerską i ładownię. Zbiorniki paliwa będą umieszczone w skrzydłach. Silniki, co ciekawe, zamontowane będą nie pod, ale nad skrzydłami. Ulepszony, aerodynamiczny kształt pojazdu i zmniejszona waga pozwolą na redukcję zużycia paliwa o 20%, w porównaniu z Airbusem A350.
W projekt zaangażowanych jest obecnie kilku partnerów, w tym producent samolotów - Airbus. KLM jest partnerem w tym projekcie od 2019 roku, realizując swoją strategię tworzenia zrównoważonego lotnictwa przyszłości. Model Flying-V po raz pierwszy zaprezentowany został podczas obchodów setnego jubileuszu KLM w październiku 2019 r.

Źródło: KLM

O transporcie lotniczym czytaj także:
- Dachser uruchamia regularne połączenia do USA
- Poczta Polska i WCBKT SA uruchomiły nowe linie technologiczne na Okęciu

Ostatnio zmieniany w piątek, 04 wrzesień 2020 13:37
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe