Zaloguj się

COVID, szczepionki i logistyka - raport DHL

COVID, szczepionki i logistyka - raport DHL Fot. Pixabay

Firma DHL opublikowała raport dotyczący zapewnienia stabilnej logistyki dla szczepionek i produktów medycznych w czasie pandemii koronawirusa oraz ewentualnych przyszłych kryzysów.

Najprawdopodobniej pierwsze zezwolenia na zastosowanie szczepionek przeciwko COVID-19 zostaną wydane w ostatnim kwartale 2020 r. Dostawcy usług logistycznych będą musieli więc szybko dostosować łańcuchy dostaw medycznych, aby zająć się transportem ponad 10 mld dawek surowicy. DHL, współpracując z firmą analityczną McKinsey & Company, opracował raport dotyczący efektywnej logistyki dla szczepionek i produktów medycznych w czasie pandemii koronawirusa oraz innych kryzysów w przyszłości.
Prace naukowców nad szczepionką przeciwko koronawirusowi wciąż trwają. Obecnie w ramach siedmiu programów opracowywanych i testowanych jest ponad 250 szczepionek. W przypadku niektórych z nich prawdopodobnie zostaną nałożone konkretne wytyczne dotyczące utrzymania temperatury (do -80°C) podczas magazynowania i transportu. To poważne wyzwanie logistyczne dla obecnego łańcucha dostaw medycznych, który w standardowych warunkach dystrybuuje szczepionki w temperaturze około 2-8°C.

- W historii zdarzały się już liczne przypadki pandemii, ale w XXI wieku nikt nie był przygotowany na tak ogromny zasięg i tak poważne skutki choroby, przypominającej grypę. Wymagało to od rządów, przedsiębiorstw i branży logistycznej szybkiego dostosowania się do nowych okoliczności, co stanowiło dla wszystkich niemałe wyzwanie. Jako światowy lider w logistyce, chcemy dzielić się naszym doświadczeniem, by pomóc we wdrażaniu nowych strategii w coraz bardziej połączonym świecie, pomimo trwania jednego z największych kryzysów zdrowotnych w naszej historii - komentuje Katja Busch, dyrektor handlowy DHL.

W raporcie "White paper: Delivering pandemic resilience" DHL omawia sposób skutecznego zarządzania transportem szczepionek, jako produktów wysoce wrażliwych na temperaturę i dystrybuowanych na tak dużą skalę. Aby zapewnić globalny zasięg szczepionek przeciwko COVID-19, potrzebnych będzie około 200 tys. przesyłek paletowych, 15 mln dostaw w skrzynkach chłodzących oraz 15 tys. lotów w różnych konfiguracjach łańcucha dostaw.

- W celu walki z koronawirusem niektóre państwa przeszły na bardziej aktywną rolę w łańcuchach dostaw medycznych. W ciągu ostatnich kilku miesięcy udowodniliśmy, że odpowiednie planowanie i właściwa współpraca w ramach łańcucha dostaw mogą odgrywać kluczową rolę w pracy rządów na rzecz zabezpieczenia krytycznych zasobów medycznych w sytuacjach kryzysowych takich jak ta - dodaje Katja Busch.

Pandemia koronawirusa jest prawdziwym poligonem dla łańcuchów dostaw. Od czasu jej wybuchu wzrosło zapotrzebowanie na środki medyczne. UNICEF np. dostarczył 100 razy więcej maseczek do twarzy i 2000 razy więcej rękawic medycznych niż w 2019 roku. Sprowadzanie artykułów medycznych z odległych miejsc do wykorzystania na pierwszej linii frontu było jednym z najważniejszych działań w zarządzaniu i reakcji na pandemię w pierwszej fazie zagrożenia zdrowia. Ogromnym wyzwaniem była logistyka wewnętrzna ze względu na geograficzną koncentrację produkcji, ograniczone możliwości przewozowe i brak kontroli jakości w ruchu lotniczym. Autorzy raportu zwracają uwagę, że aby zapewnić stabilne zaopatrzenie medyczne w przyszłych kryzysach zdrowotnych, rządy muszą ustanowić kompleksowe strategie i struktury kryzysowe w zakresie zdrowia publicznego, w ramach współpracy sektora publicznego i prywatnego.

- W pierwszych miesiącach pandemii w Polsce również mierzyliśmy się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na maseczki, rękawiczki ochronne oraz sprzęt medyczny. Sprawny łańcuch dostaw oraz szybka i bezpieczna dostawa często decydują o czyimś zdrowiu lub nawet życiu. Raport DHL to zbiór przydatnych wskazówek dla sektora publicznego i prywatnego, żeby jeszcze lepiej radzić sobie z pandemią - komentuje Tomasz Buraś, prezes zarządu DHL Express Polska.

DHL oferuje firmom logistycznym gotowe schematy współpracy z władzami, politykami, organizacjami pozarządowymi, a także z sektorem nauk przyrodniczych. Pomogą one w tworzeniu stabilnych i bezpiecznych łańcuchów dostaw. Plany reagowania w sytuacjach kryzysowych obejmują także sieć partnerską, infrastrukturę logistyczną oraz technologie informatyczne. Więcej informacji w raporcie DHL

Źródło: DHL

O logistyce w czasie epidemii czytaj także:
- Cenna lekcja dla branży TSL
- Bufory na trudne czasy
- Bezpieczna kolej w dobie koronawirusa

Ostatnio zmieniany w wtorek, 08 wrzesień 2020 14:06
Zaloguj się by skomentować