Zaloguj się

BLIK jest na topie

BLIK jest na topie Fot. Pixabay

Polacy używający aplikacji bankowych korzystają najczęściej i najchętniej z BLIKA. W drugim kwartale br. KANTAR zanotował najwyższy wskaźnik indeksu siły marki Brand Power w kategorii płatności - na poziomie 37 proc. Prawie dwie trzecie użytkowników jest gotowych polecić BLIKA znajomym ze względu na łatwość i szybkość realizacji transakcji. BLIK jest też najszybciej rosnącą innowacją na rynku płatniczym w Polsce.

Drugi kwartał 2020 r. to najlepszy czas w historii systemu pod względem transakcyjnym. Odnotowano blisko 100 mln transakcji oraz blisko 5,5 mln aktywnych użytkowników. Popularność polskiego systemu płatności mobilnych potwierdzają badania KANTAR realizowane w omawianym okresie. Spośród nowoczesnych sposobów płatności bezgotówkowych, BLIK jest usługą, z której Polacy używający bankowych aplikacji mobilnych korzystają najczęściej i najchętniej. Aż trzy czwarte z nich zadeklarowało, że korzysta - przynajmniej czasami z BLIKA, kolejne 23 proc. zna markę, mimo że jeszcze nie korzysta z usługi.

- BLIK jest obecnie najsilniejszą marką w kategorii nowoczesnych płatności w Polsce. Co istotne, cały czas wzmacnia swoją pozycję. Jest także najszybciej rosnącą w świadomości badanych innowacją na rynku płatności bezgotówkowych, powiększając dystans do innych rozwiązań - często oferowanych przez globalnych graczy - mówi Monika Król, wiceprezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA. - Mimo że marka BLIK obecna jest na rynku zaledwie od 5 lat, udało nam się zbudować wśród osób używających aplikacji bankowych świadomość tego, do czego można go wykorzystać oraz przekonać bardzo wielu użytkowników do wypróbowania naszej metody płatności.

Najpowszechniej wykorzystywaną funkcją BLIKA jest płatność w e-commerce - 81 proc. badanych wie o takiej funkcji, a 60 proc. z niej korzysta. Na drugim miejscu znalazły się przelewy na numer telefonu BLIK - aż 78 proc. badanych wskazało, że wie o tego typu funkcji, a połowa korzysta z niej. Na trzecim miejscu są płatności w tradycyjnych sklepach - 73 i 33 proc. BLIK uzyskał w drugim kwartale 2020 r. wskaźnik NPS na poziomie 57 punktów. To oznacza, że użytkownicy bardzo chętnie polecają markę swoim znajomym. Dla porównania - średni wynik NPS dla branży finansowej wynosi 18 punktów. BLIK najczęściej polecany jest za szybkość płacenia (62 proc. wskazań), wygodę i łatwość korzystania, a także bezpieczeństwo.

- Rozpoznawalność BLIKA rośnie. Znajomość spontaniczna marki to aż 69 proc., a znajomość wspomagana wynosi 97 proc. Żadna inna marka płatnicza w grupie osób używających aplikacji bankowych nie ma dziś takiej rozpoznawalności na naszym rynku - mówi Krzysztof Ziewiec, dyrektor departamentu marketingu i PR Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA. - Dla nas ważne jest jednak nie tylko to, że BLIK jest marką bardzo dobrze rozpoznawalną i taką, z której bardzo chętnie się korzysta, ale przede wszystkim dlatego, że zdecydowana większość tych, którzy się z BLIKIEM zetknęli poleciłaby tę usługę innym z uwagi na wyjątkowy User Experience.

Korzystając z autorskiej metodologii MDS Meaningful, Different Salient, KANTAR zmierzył również siły marek związanych z płatnościami mobilnymi (Brand Equity). W tym rankingu BLIK uzyskał w drugim kwartale 37 proc., wyprzedzając takie marki jak VISA (27 proc.), Mastercard (22 proc.), G-Pay (5 proc.), Revolut (5 proc.) oraz Apple Pay (3 proc.). Głównymi czynnikami wpływającymi na siłę marki w kategorii płatności są: wygoda używania, bezpieczeństwo płatności oraz unikalność rozwiązania. BLIK jest bowiem jedynym systemem płatności, który pod jedną marką dostarcza możliwości płatności w POS, e-commerce, a także oferuje przelewy na numer telefonu i możliwość wypłaty w bankomacie - żadna z marek obecnych na rynku nie integruje tych funkcji.

- Można powiedzieć, że BLIK upraszcza finanse, sprawia, że stają się one pozytywne i przyjemne, do tego daje bardzo dobry UX, dzięki czemu jest tak chętnie polecaną usługą i po prostu fajną, współczesną marką, którą wszyscy możemy się cieszyć - mówi Robert Bajek, Account Director w Kantar, zajmujący się strategią marek, innowacjami oraz doświadczeniem klienta. - Pamiętajmy o tym, że zarówno Visa jak i Mastercard to bardzo silne, globalne marki. Obie znajdują się w Top10 (Visa na 5, a Mastercard na 10 miejscu) BrandZ - globalnego rankingu najsilniejszych światowych marek - według danych opublikowanych w 2020 r. W grupie użytkowników aplikacji mobilnych BLIK jest marką najsilniejszą i najlepiej odpowiadającą na potrzeby użytkowników i zajmującą w ich umysłach pozycję zdecydowanie mocniejszą niż Ci światowi giganci.

Źródło: Polski Standard Płatności

O płatnościach mobilnych czytaj także:
- Bankopaczkomaty InPost już dostępne

Ostatnio zmieniany w środa, 09 wrzesień 2020 15:21
Zaloguj się by skomentować