Zaloguj się

PKN ORLEN ambitny i ekologiczny

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
PKN ORLEN ambitny i ekologiczny Fot. PKN ORLEN

PKN ORLEN, jako pierwszy koncern paliwowy z Europy Środkowej, zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku. Ekologiczna strategia PKN ORLEN opiera się na: efektywności energetycznej produkcji, zeroemisyjnej energetyce, paliwach przyszłości oraz zielonym finansowaniu.

Koncern chce być liderem transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Do 2030 roku Grupa zainwestuje ponad 25 mld zł w projekty, które umożliwią redukcję oddziaływania na środowisko i wdrożenie nowych modeli biznesowych. W tym czasie zredukuje emisje CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych o 20% oraz o 33% CO2/MWh z produkcji energii elektrycznej.

- Zaprezentowana przez nas strategia neutralności emisyjnej to przełomowy dokument, definiujący nasze podejście do biznesu w kolejnych dekadach. Globalna transformacja energetyczna, która dzieje się na naszych oczach, jest olbrzymią szansą rozwojową dla Europy Środkowej. Jako największa firma w regionie chcemy jeszcze mocniej angażować się w ten proces i mamy ku temu silne podstawy. W ostatnich latach nie tylko intensywnie rozwijaliśmy nowe obszary biznesowe, ale jesteśmy też liderem konsolidacji polskiego sektora energetyczno-paliwowego. Realizacja planowanych przez PKN ORLEN przejęć pozwoli nam w pełni wykorzystać nowe możliwości, jakie niosą ze sobą globalne trendy w energetyce i konsekwentnie budować wartość koncernu w długiej perspektywie - powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

Ekologiczne plany PKN ORLEN są bardzo ambitne. W ciągu 10 lat koncern chce zrealizować ponad 60 projektów zwiększających efektywność energetyczną obecnie istniejących aktywów produkcyjnych. W nowych projektach rafineryjnych i petrochemicznych wykorzystywane będą najlepsze i najbardziej efektywne emisyjnie technologie. Grupa będzie też inwestować w produkcję biopaliw, w tym: HVO, co-HVO, UCOME, bioetanol lignocelulozowy i biometan. Działania te w perspektywie 2030 roku pozwolą na zwiększenie produkcji o około 500 tys. ton biopaliw rocznie.
W ramach budowy nowych obszarów biznesowych koncern będzie koncentrował się na rozwoju nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania, w tym przede wszystkim mocy wiatrowych oraz fotowoltaiki. Nadal będą rozwijane technologie wodorowe oraz prace nad rozbudową sieci dystrybucji paliw alternatywnych. Inwestycje realizowane w ramach strategii neutralności emisyjnej będą współfinansowane m.in. poprzez obligacje zrównoważonego rozwoju i zielone obligacje emitowane przez PKN ORLEN na europejskim rynku kapitałowym.
Już w tej chwili koncern może pochwalić się osiągnięciami w obszarze działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dzięki dotychczasowym inwestycjom w efektywność energetyczną rafinerii w Płocku, czeskim Litvinovie i litewskich Możejkach, obecnie darmowymi uprawnieniami objętych jest ponad 80% emisji CO2 w tym segmencie działalności. Koncern posiada 1 GW nowoczesnych gazowych mocy wytwórczych oraz ponad 50 instalacji OZE o łącznej zainstalowanej mocy 450 MW. PKN ORLEN jest już obecnie znaczącym producentem biopaliw w regionie, prowadząc prace między innymi nad rozwojem technologii pozyskiwania ich z surowców celulozowych, olejów roślinnych i posmażalniczych, a także produkcji biogazu. Koncern jest również w fazie przygotowawczej do realizacji hubu wodorowego we Włocławku o mocy 600 kg/h, dzięki któremu zajmie wiodącą pozycję na polskim rynku paliw wodorowych wykorzystywanych w transporcie.

Źródło: PKN ORLEN

O zrównoważonym rozwoju czytaj także:
- Mercedes-Benz i Amazon w jednym szeregu dla ochrony klimatu
- Prologis dla środowiska
- Kuehne+Nagel w sojuszu na rzecz ochrony klimatu

Ostatnio zmieniany w czwartek, 10 wrzesień 2020 15:34
Zaloguj się by skomentować