Zaloguj się

Śląscy inspektorzy testują e-CMR

Śląscy inspektorzy testują e-CMR Fot. Pixabay

W ramach współpracy z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego, Ministerstwem Infrastruktury oraz liderami projektu z państw nadbałtyckich, tj. Litwy, Łotwy i Estonii, śląscy inspektorzy testowali działanie systemu pozwalającego na weryfikację elektronicznych dokumentów przewozowych w międzynarodowym transporcie drogowym.

Testy odbywały się na autostradzie A1. Nadawca ładunku wprowadził do systemu elektronicznego e-CMR cyfrową wersję dokumentu przewozowego. Kierowca pojazdu posiadał więc dwa dokumenty przewozowe - papierowy i elektroniczny. Test przebiegł pomyślnie. Inspektorzy zweryfikowali działanie systemu pod kątem dostępności zdigitalizowanego dokumentu dla służb kontrolnych i na ekranie monitora ujrzeli ten sam dokument, jaki kierowca posiadał w klasycznej wersji papierowej.
Eksperci przewidują, że w perspektywie najbliższej dekady wymiana handlowa towarów z zastosowaniem przewozu drogowego w UE wzrośnie o kilkanaście procent. Cyfryzacja dokumentów przewozowych mogłaby znacznie zwiększyć wydajność transportu i usprawnić funkcjonowanie wspólnego rynku w Europie, który dąży do swobodnego przepływu towarów i usług wewnątrz Unii Europejskiej.

Źródło: ZMPD

O systemach transportowych czytaj także:
- Zintegrowane systemy przyszłością transportu
- Wpływ inteligentnych systemów transportowych na oszczędność czasu w transporcie pasażerskim

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 14 wrzesień 2020 13:53
Zaloguj się by skomentować