Zaloguj się

Poczta Polska doceniona za otwartość w zatrudnianiu osób wykluczonych

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Poczta Polska doceniona za otwartość w zatrudnianiu osób wykluczonych Fot. Poczta Polska

Poczta Polska zajęła pierwsze miejsce w Konkursie Lodołamacze w kategorii Otwarty Rynek Pracy na szczeblu regionalnym, obejmującym województwa: łódzkie, mazowieckie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.

Spółka jest największym pracodawcą w Polsce i w szeregach zatrudnionych ma osoby zagrożone wykluczeniem na rynku pracy. Wiele placówek pocztowych znajduje się w małych miejscowościach, gdzie znalezienie pracy jest trudniejsze niż w dużych aglomeracjach. W ciągu roku operator pocztowy zwiększył także zatrudnienie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności na niemal 240 stanowiskach. Łącznie jest ich już w kadrach Poczty Polskiej ponad 1900.

- Uzyskanie tytułu laureata I miejsca w Konkursie Lodołamacze na szczeblu regionalnym jest naszym wspólnym sukcesem. Złożyły się na niego przede wszystkim otwarta postawa kadry menadżerskiej wobec zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, zaangażowanie i empatia pracowników wobec ich kolegów z niepełnosprawnościami, a także zespół lokalnych koordynatorów PKL, którzy dużą część swoich działań i aktywności kierują na budowanie kultury otwartości na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami - mówi Marek Makuch, dyrektor zarządzający Pionem Kapitału Ludzkiego w Poczcie Polskiej.

W 2018 roku Poczta Polska przyjęła "Politykę zatrudniania osób z orzeczoną niepełnosprawnością". W procesie rekrutacji, oprócz wymiaru ekonomicznego, brane są pod uwagę czynniki społeczne i środowiskowe. Kadry Poczty nie tylko rekrutują samodzielnie, ale także współpracują z podmiotami zewnętrznymi, wspierającymi zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, jak: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Fundacja Aktywizacja. Spółka przeprowadziła również szeroką kampanię promującą znaczenie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, skierowaną do swoich pracowników. W ubiegłym roku lokalni koordynatorzy ds. zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w Poczcie Polskiej przeprowadzili ponad 50 spotkań i szkoleń z kadrą menadżerską i pracownikami, których celem było budowanie kultury otwartości na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, zdobywanie wiedzy z zakresu "savoir vivre" wobec nich, a także zachęcanie obecnych pracowników do ujawniania orzeczeń o niepełnosprawności, jeśli je posiadają. W 2019 roku Poczta Polska została partnerem reprezentacji Polski Amp Futbol. Współpraca ta jest kontynuowana, a pocztowcy wspierają polską drużynę w przygotowaniach do przyszłorocznych Mistrzostw Europy. Spółka stale dostosowuje swoją infrastrukturę do potrzeb osób niepełnosprawnych, oferuje również rozwiązania ułatwiające korzystanie z usług pocztowych osobom niepełnosprawnym ruchowo, m.in. bezpłatną obsługę w miejscu zamieszkania.
Dotychczasowe działania Poczty w tym obszarze zostały zauważone także w innych konkursach. Spółka jest m.in. laureatem w konkursie "Pracodawca Godny Zaufania" w kategorii "Firma Przyjazna Niepełnosprawnym". Otrzymała także tytuł "Lider Dostępności" w ogólnopolskim konkursie architektoniczno-urbanistycznym w kategorii "Sieć placówek".
Konkurs Lodołamacze organizowany jest przez Fundację Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON już od 15 lat. Przebiega w 2 etapach: regionalnym i centralnym. Rozstrzygnięcie finałowego etapu konkursu nastąpi 8 października.

Źródło: Poczta Polska

O działaniach na rzecz niepełnosprawnych czytaj także:
- Kolej dostępna dla wszystkich
- Poczta Polska zatrudnia więcej osób niepełnosprawnych

 

O logistyce bez barier piszemy więcej w czasopiśmie Logistyka 3/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie, również w wersji audio.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 15 wrzesień 2020 10:46
Zaloguj się by skomentować