Zaloguj się

Wodorowy pociąg Alstom wkrótce na torach

Wodorowy pociąg Alstom wkrótce na torach Fot. Alstom

Coradia iLint - wodorowy pociąg Alstom zakończył z sukcesem testy w Niemczech i już niedługo będzie przewozić pasażerów Austriackich Kolei Federalnych.

Pociąg wyprodukowano w zakładzie Alstom w Salzgitter w Niemczech. Coradia iLint to pierwszy na świecie pociąg pasażerski wyposażony w ogniwa paliwowe do przetwarzania wodoru w energię elektryczną. Dzięki tej technologii szkodliwe emisje są całkowicie zredukowane. Po udanych, trwających dwa lata, testach pociąg jest gotowy do służby kolejowej i do końca listopada zacznie kursować w ramach regularnej obsługi pasażerskiej operatora ÖBB - Austriackich Kolei Federalnych.

- Bezemisyjna technologia napędu pociągu stanowi przyjazną klimatowi alternatywę dla konwencjonalnych pociągów z silnikiem wysokoprężnym, zwłaszcza na liniach niezelektryfikowanych. Szczególnie cieszy mnie, że ÖBB, silny i wieloletni partner na europejskim rynku mobilności, jest przekonany do naszej technologii i jej korzyści - powiedział dr Jörg Nikutta, dyrektor generalny Alstom w Niemczech i Austrii podczas inauguracji w Wiedniu.

- Zdecydowanie postrzegamy siebie jako pionierów w testowaniu technologii wodorowej na kolei. Jako największa firma zajmująca się ochroną klimatu w Austrii aktywnie kształtujemy transport przyszłości, korzystając z technologii alternatywnych - podkreśla Andreas Matthä, dyrektor zarządzający ÖBB-Holding AG.

Pociąg jest wyposażony w kilka innowacyjnych rozwiązań: technologię czystej konwersji energetycznej, umożliwiającą elastyczne magazynowanie energii w bateriach oraz inteligentny system zarządzania mocą napędową i dostępną energią. Pasażerowie Coradia iLint mogą liczyć na szybki i komfortowy transport. Pociąg jest bezemisyjny, cichy i może rozpędzić się do 140 km/h. Producent Alstom sprzedał już 41 pociągów wodorowych w Niemczech. Zainteresowane są nim także: Wielka Brytania, Holandia, Francja i Włochy.

Źródło: Alstom

O zastosowaniu wodoru czytaj także:
- Wodór - paliwo przyszłości
- Toyota i Honda testują wodorowy autobus jako mobilny system zasilania awaryjnego
- HYFLEXPOWER - magazynowanie energii w formie wodoru

 

O korzyściach stosowania paliwa wodorowego piszemy także w czasopiśmie Logistyka 4/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w wtorek, 15 wrzesień 2020 13:18
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe