Zaloguj się

Allegro wchodzi na giełdę

François Nuyts, prezes zarządu Allegro. Fot. Allegro François Nuyts, prezes zarządu Allegro.

Największa platforma transakcyjna on-line i najbardziej rozpoznawalna marka e-commerce w Polsce ogłosiła zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej swoich akcji skierowanej do inwestorów instytucjonalnych i detalicznych. Allegro zamierza złożyć wniosek o dopuszczenie akcji zwykłych Grupy do obrotu na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Działalność operacyjna Grupy skierowana jest na rynek handlu detalicznego w Polsce, którego wielkość szacowana jest na 621 mld PLN (156 mld USD) w 2019 r. Wartość sprzedaży brutto Grupy ("GMV") stanowiła około 3% tego rynku, którego wielkość według prognoz wzrośnie do 724 mld PLN (182 mld USD) do 2024 r. Jako najbardziej rozpoznawalna marka e-commerce i największy podmiot prowadzący działalność w branży handlu detalicznego artykułami niespożywczymi w Polsce pod względem GMV, Allegro.pl jest również jednym z 10 największych portali e-commerce na świecie oraz należy do 100 największych portali internetowych na świecie pod względem miesięcznej liczby wizyt.
Grupa uważa, że oferta akcji stanowi kolejny naturalny i istotny etap jej rozwoju. Ma ona wzmocnić jej pozycję finansową poprzez umożliwienie spłaty części zadłużenia oraz wesprzeć plany jej rozwoju poprzez dodatkowe zwiększenie jej rozpoznawalności i świadomości marki. To także sposób na stworzenie nowej długoterminowej bazy współwłaścicieli Grupy, w tym pracowników.

- Mam przyjemność poinformować Państwa o zamiarze wejścia Allegro na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Allegro jest spółką, która odniosła wyjątkowy sukces, przekształcając się na przestrzeni 20 lat z lokalnego startupu w gracza europejskiego formatu na rynku e-commerce. Dysponując bazą 12,3 mln aktywnych kupujących i 117 tys. sprzedających, jesteśmy liderem transformacji cyfrowej, jaka dokonuje się w polskiej gospodarce, podnoszącym codzienny standard życia milionów Polaków i tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw - powiedział François Nuyts, prezes zarządu Allegro. - Jesteśmy dumni, że możemy zaoferować inwestorom instytucjonalnym i detalicznym akcje naszej spółki. Pragniemy ponadto, by każdy z naszych pracowników również stał się współwłaścicielem Allegro.

Grupa zatrudniła Goldman Sachs International i Morgan Stanley & Co. International plc, jako globalnych koordynatorów i współprowadzących księgę popytu. W roli współprowadzących księgę popytu pojawią się Barclays Bank PLC, BofA Securities Europe SA i Citigroup Global Markets Limited oraz Dom Maklerski Banku Handlowego SA. Dodatkowo Santander Bank Polska SA i BM PKO BP będą współprowadzić księgę popytu i współoferować udziały w Polsce w związku z ofertą dla inwestorów detalicznych. Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna, Crédit Agricole Corporate and Investment Bank, Erste Group Bank AG, Pekao Investment Banking SA i Raiffeisen Centrobank AG będą współzarządzającymi w przypadku realizacji oferty publicznej.
Allegro spodziewa się zdobyć dzięki emisji akcji 1 mld zł brutto. Oferta ma objąć ofertę publiczną na terytorium Polski. Będzie skierowana przede wszystkim do inwestorów instytucjonalnych. Do inwestorów detalicznych trafi 5% akcji. Udziały otrzymają pracownicy Allegro. Będzie to jednorazowa premia w formie akcji o wartości 10 000 zł na osobę. Uprawnienia nabędą po 360 dniach od daty wejścia na giełdę.

Źródło: Allegro

O e-commerce czytaj także:
- Alkohol z e-sklepu
- Empik Premium Free
- Rynek e-commerce w Niemczech

Ostatnio zmieniany w wtorek, 15 wrzesień 2020 14:50
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe