Zaloguj się

Nowy IGV sterowany inteligencją roju

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Nowy IGV sterowany inteligencją roju Fot. AGILOX

AGILOX wprowadził do swojej oferty autonomiczny, wielokierunkowy wózek widłowy z przeciwwagą, działający w oparciu o inteligencję roju. Wózek stanowi początek nowej serii "OCF" i działalności firmy w nowych obszarach.

- OCF to logiczne uzupełnienie naszej oferty produktów. Dzięki niemu otwieramy możliwości w zakresie technologii magazynowania i kompletowania zamówień. Tym samym pojawia się duży rynek, na którym pojazdy IGV mogą zaprezentować swoje zalety zarówno w porównaniu z pojazdami AGV, jak i ręcznie obsługiwanymi wózkami widłowymi - powiedział inż. Franz Humer, współzałożyciel i prezes AGILOX.

Małe i lekkie pojazdy IGV AGILOX organizują swoje trasy zgodnie ze zdecentralizowanymi zasadami inteligencji roju, dzięki czemu są znacznie bardziej elastyczne od tradycyjnych pojazdów AGV. Ponadto, programowanie lub "uczenie" pojazdów staje się znacznie łatwiejsze, podczas gdy centralne oprogramowanie do konserwacji, aktualizacji itp. staje się przestarzałe. Innowacja ta obniża koszty operacyjne.
Wózki poprzedniej serii ONE są wyposażone w podnośnik nożycowy, który działa jako urządzenie do przenoszenia ładunku - transportuje ładunek w obrysie pojazdu. Wózek z nowej serii OCF (Omnidirectional Counterbalanced Forklift) jest zaprojektowany na zasadzie wózka widłowego z przeciwwagą. W związku z tym może przenosić palety, skrzynie kratowe i inne nośniki ładunku o maksymalnej masie 1500 kg, transportować je do miejsca przeznaczenia i ustawiać na wysokości do 1600 mm.
Inteligentna i oszczędna koncepcja IGV firmy AGILOX znajduje nowe obszary zastosowań. Pojazdy ONE są używane głównie do dostarczania materiałów w produkcji, natomiast OCF umożliwia realizację klasycznych zadań intralogistyki w zakresie obsługi towarów przychodzących i wychodzących, kompletacji i magazynowania zamówień, a także w produkcji - pod warunkiem, że transport odbywa się na paletach.
Podobnie jak ONE, również OCF wykorzystuje koncepcję napędu dookólnego. Dzięki temu może również przejeżdżać bokiem przez wąskie przejścia, skręcać w miejscu i manewrować w ciasnych przestrzeniach. Ta sama technologia akumulatorów litowo-jonowych (LiFePO4) zapewnia szybkie ładowanie i długą pracę - zaledwie trzy minuty ładowania wystarczają nawet na godzinę pracy.
Floty IGV można podłączyć do systemów oprogramowania klienta, np. LVR, ERP, WMS, MES itp., z wykorzystaniem otwartego interfejsu API. Opcjonalny IO box pozwala na integrowanie infrastruktury zewnętrznej, np. bram przesuwnych i przenośników stacjonarnych w inteligentnym systemie sterowania. Moduł analityczny zapewnia użytkownikowi wszystkie istotne dane operacyjne i wskaźniki KPI.
Dużą zaletą jest również połączenie działania ONE i OCF w "roju". Gdy mniejsze pojazdy zapewniają dostawę materiałów na stanowiska montażowe lub korzystają z regałów e-Kanban, OCF może, korzystając z tego samego systemu sterowania i infrastruktury WiFi, przejąć transport palet.
Seria pilotażowa OCF została już pomyślnie przetestowana w Vorchdorf w Austrii. Wkrótce rozpocznie się produkcja seryjna, a pierwsze pojazdy OCF trafią do klientów w pierwszym kwartale 2021 roku.

Źródło: AGILOX

O intralogistyce czytaj także:
- Mobile Industrial Robots opublikowało wyniki badań dotyczących automatyzacji intralogistyki
- Pierwsza mila w Kargowej - CHEP i Nestle Polska wprowadzają nowe rozwiązanie poolingowe
- Prologis Essentials Marketplace ułatwi wyposażenie magazynu

Ostatnio zmieniany w piątek, 18 wrzesień 2020 15:22
Zaloguj się by skomentować