Zaloguj się

Poczta Polska ma do dyspozycji 13 tys. punktów odbioru

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka

Sieć punktów odbioru Poczty Polskiej jest największą siecią click&collect w Polsce. Tworzą ją placówki Poczty, sklepy Żabka, stacje PKN Orlen, kioski i saloniki prasowe RUCH, a także automaty paczkowe w Biedronkach, w sklepach Lewiatan i w urzędach pocztowych.

Każda transakcja zakupu towaru online to nadanie nowej przesyłki. Pandemia koronawirusa dodatkowo przyczyniła się do przeniesienia aktywności zakupowej wielu klientów do internetu. Mimo że gwałtowna dynamika powoli wygasa, jednak ogólny trend upowszechniania e-commerce będzie się utrzymywać. Rozwój handlu internetowego wpłynął na decyzję Poczty Polskiej o zwiększenie udziału w rynku KEP - przesyłek kurierskich i paczek.

- Wygoda, dostępność i powszechność to główne atuty naszej sieci punktów odbioru. To nasza odpowiedź na oczekiwania klientów, aby mogli odbierać zamawiane w e-sklepach towary przy okazji załatwiania codziennych spraw - mówi Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej. - Sukcesywnie rozwijamy naszą sieć i prowadzimy rozmowy z partnerami, dzięki którym może być ona jeszcze większa.

W każdej placówce Poczty Polskiej jest również możliwość nadania paczki do odbioru w wybranym punkcie na terenie całej Polski.

Źródło: Poczta Polska

O click&collect czytaj także:
- Carrefour rozszerza ofertę usługi click&collect o zakupy spożywcze
- CastoMaty w Castoramie
- Żabka będzie mieć swoje automaty do obsługi paczek

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 21 wrzesień 2020 13:55
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe