Zaloguj się

Przewozy intermodalne w II kwartale 2020 roku

Przewozy intermodalne w II kwartale 2020 r. osiągnęły najwyższy wynik w historii. W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosły jego wszystkie parametry. Transportem intermodalnym przewieziono blisko 5,5 mln ton, a praca przewozowa to prawie 1,8 mld tonokilometrów.

Od kwietnia do czerwca przewoźnicy kolejowi przetransportowali prawie 378 tys. sztuk jednostek, co stanowiło ponad 597 tys. TEU. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku ich liczba wzrosła o 13,3% (wg TEU o 16,8%). W II kwartale 2020 roku kolejowe przewozy intermodalne realizowało 19 licencjonowanych przewoźników. Łączna masa w przewozach intermodalnych w tym okresie wyniosła blisko 5,5 mln ton, a wykonana praca przewozowa prawie 1,8 mld tonokilometrów. Od kilku lat udział przewozów intermodalnych w rynku kolejowym systematycznie wzrasta. W 2011 r. wynosił niecałe 2,4% wg masy i 4,5% wg pracy przewozowej, a w pierwszym półroczu 2020 r. osiągnął poziom odpowiednio 10,4% i 14,4%.

- Dane za I półrocze 2020 r. pokazują widoczny wzrost wszystkich wartości przewozów intermodalnych w stosunku do I półrocza roku ubiegłego. Optymistyczne jest to, że rynek ten wzrasta pomimo wielu ograniczeń spowodowanych epidemią - komentuje dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego. - Jednak z pewnością ten rodzaj przewozów może rozwijać się jeszcze bardziej dynamicznie. Dlatego istotna jest dalsza poprawa stanu infrastruktury kolejowej, zrównanie warunków funkcjonowania na rynku transportu kolejowego i drogowego oraz wprowadzanie programów realizacji idei "tiry na tory".

Źródło: Urząd Transportu Kolejowego

O transporcie intermodalnym czytaj także:
- Port Gdynia stawia na transport intermodalny
- Intermodalna współpraca HUPAC i DB Cargo Polska
- DB Cargo Polska i A.P. Moller - Maersk łączą polskie porty z południem kraju

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 21 wrzesień 2020 16:01
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe